V prvom rade je veľmi dôležité nerobiť si ilúzie o sebe samom. Prestať fajčiť nie je jednoduché a reči typu „ja prestanem, kedy chcem“ vás cigariet rozhodne nezbavia. Naopak, disciplína, pokora a pripustenie si neúspechu je výzbroj, s ktorou by ste sa mali vydať na boj proti fajčeniu.

Motivácia

Spíšte si na papier klady a zápory, všetko, čo vám fajčenie prináša. Môže byť pre vás motiváciou suma, ktorú by ste použili na nejaké trvácnejšie potešenie, ako je dym vychádzajúci z vašich úst, alebo vaše zdravie, snaha otehotnieť a túžba po peknej pleti, či výzva v práci zabehnúť s kolegami maratón? Pri písaní kladov a záporov často sami prídete na to, že tento neduh za to nestojí. Pár minút klamlivého potešenia musíte vykúpiť zápachom z úst, vážnym ohrozovaním zdravia seba aj ostatných ľudí, míňaním veľkého množstva peňazí, zažltnutými zubami a nechtami. 

Príprava

Určte si dátum, kedy chcete prestať fajčiť. Zoznam s kladmi a zápormi noste stále pri sebe a kedykoľvek budete mať slabú chvíľu, pozrite sa naň. Určite prídu aj krízové stavy. Je dobré byť na ne pripravení. Stiahnite si do počítača dobré filmy, ktoré odpútajú vašu myseľ od fajčenia, ak by to na vás prišlo. Niektorí fajčiari si ukryjú núdzovú škatuľku cigariet napríklad u kamarátky alebo ju zabalia tak, aby im trvalo istý čas, kým sa k nej dostanú. Eliminujú tým nutkanie a získajú čas, aby rozum zvíťazil nad momentálnou chvíľkovou slabosťou.