Každá rodina má vlastný štýl, ktorý sa do značnej miery prispôsobuje najmladším členom. Napriek tomu, že predtým ste sa náruživo venovali adrenalínovým športom, s príchodom dieťatka ste svoje aktivity museli prehodnotiť. Ako sa dá skĺbiť rodinný život s koníčkami?

Ide to, ale s kompromismi. Iste, sú rodiny, kde otecko (mamička) zavelí a všetci členovia stoja v pozore pri dverách pripravení odísť na zjazdovku (do bazéna…). V absolútnej väčšine prípadov sa však život rodiny mení podľa okamžitej situácie. A že prekvapenia sú s deťmi na dennom poriadku, vieme všetci.

Zvlášť, keď sa začnú virózy, nádchy, kašle a ďalšie obvyklé nepríjemnosti zimných mesiacov. To potom musí ísť akákoľvek aktivita bokom. A ako to máte vy? Pýtali sme sa čitateliek a odpovede sa veľmi podobajú.

V lete vonku, v zime pri rozprávkach

„Ani vo svojom okolí nepoznám veľa rodín, ktoré by v zime extra výletovali,“ zamyslela sa Kristína. „My na športy veľmi nie sme, ale rozprávky sledujeme radi všetci, dospelí i deti. Denne hráme pexeso, človečko, každý večer čítame rozprávky. Sme skôr taká intelektuálska rodina, ale napriek tomu sa snažíme nezanedbávať ani základné zimné športy: syna učíme lyžovať, bobujeme, aby potom nebol medzi vrstovníkmi ‚menejcenný‘,“ zverila sa Andrea.

„U nás je to pol na pol. Od jari do jesene veľa výletujeme a podnikáme množstvo vecí, sme pomerne akčná rodina. A keď padne sychravo a začne sa zima, púšťame si rozprávky, hráme hry a von sa nám veľmi nechce,“ rozpráva Ivana.

My sme povaľači. Manžel má dve práce, dcéra je denne v škôlke a ja začínam tretí trimester, tak nie je čo vymýšľať. Keď obaja prídu domov, hneď je večer. Podľa mňa dieťa potrebuje chvíľu na hranie, pokoj a pohodu domova, cez víkendy sa však meníme na akčniakov a stále niekde lietame: kino, bazén, korčule, v lete, samozrejme, výlety,“ komentuje domácu situáciu Marta.

Prostredie priateľské pre všetkých

Či aktívna, alebo skôr pasívnejšia rodina, isté zásady by mali platiť všade. Každý člen rodiny by si mal nájsť v programe to svoje. Aktivity by sa mali striedať tak, aby boli spokojní veľkí i malí členovia rodiny. Každý by mal mať svoj hlas a jeho návrh by sa mal prediskutovať. A aké aspekty je ešte vhodné zvážiť?