Kamarát, partner, blízky priateľ či dokonca rodinný príbuzný... Manipulátor sa môže skrývať za maskou kohokoľvek z nášho okolia. Či už ide o emocionálne vykorisťovanie, zaliečanie sa alebo diktovanie, manipulátor má jasný cieľ – získať nad vami moc a zneužívať vás. Obeť si však často vôbec neuvedomuje, že je súčasťou manipulovania. Bráňte sa!

Odhaľte ho

Často si nechceme pripustiť, že osoba z nášho blízkeho okolia je manipulátor, ktorý nám škodí. Psychológovia sa zhodujú, že ide často o osobu, ktorá bola manipulovaná ešte v detstve. „Keď zješ to ovocie, môžeš sa ísť hrať von.“ Je vám táto veta známa? Ak ste ju počuli, alebo ju používate pri svojich deťoch, majte sa na pozore! Ide o ukážkovú frázu manipulátora. Silnejšia strana – manipulátor –, získava pocit moci, druhej strane – manipulujúcemu – sa, naopak, znižuje sebavedomie. Veď váš kolega je šikovnejší, múdrejší, vtipnejší ako vy. Strata sebadôvery, pocity menejcennosti a stres sú prvotnými prejavmi, že ste sa ocitli v rukách skúseného manipulátora.

Zbavte sa pocitu viny

Manipulátor vás dokáže ovládať len vtedy, keď odhalí vaše slabé miesta. Až potom vie dokonale použiť svoje zbrane, aby vás dostal presne tam, kam chce on. Napríklad takú schopnosť vyvolať pocit viny ovláda manipulátor brilantne. Ak to nejde priamym nátlakom, použije opačnú taktiku. Zmení sa na obeť a z vás bude chcieť urobiť grobiana.

Položte si preto základnú otázku – cítite sa vo vašom vzťahu dobre? Ak nie, tak sa prestaňte obviňovať, buďte sebavedomá a vyhnite sa večnému prispôsobovaniu sa. Vezmite svoj život do vlastných rúk a začnite myslieť konečne aj na seba a svoje potreby.