Život plný možností a príležitostí je veľmi náročný. Nikdy nemôžete mať všetko, vždy len niečo. A čo to bude? To je otázka. Odpoveď na ňu komplikuje skutočnosť, že za svoje rozhodnutia ste zodpovední len vy samotní. Ako sa správne rozhodovať?

Informujte sa a analyzujte

Keď sa nemôžete rozhodnúť, či potrebujete žltý alebo modrý sveter, ujasnite si, z akého sú materiálu, k čomu ich budete nosiť, aký je pomer medzi kvalitou a cenou, a zoberte do úvahy aj to, či máte miesto v skrini alebo či sa náhodou nechystáte kúpiť sveter len na zlepšenie nálady, a sveter tak len zapadne na dno skrine.

„Toto je, samozrejme, banálny príklad, ale aj keď budete váhať medzi dvoma potenciálnymi partnermi, vnímajte ich v širších súvislostiach. Nielen tu a teraz, ale aj z hľadiska toho, „čo bude ďalej“. Páčia sa vám ich vlastnosti, akým spôsobom vám naplnia život? Skladajte si v predstavách obrázok, akú budúcnosť vám vaše rozhodnutie prinesie, pustite sa do konkrétnych vizualizácií, nalaďte sa na obe možnosti, vžite sa do oboch situácií, a potom si povedzte, v ktorej možnosti by ste sa cítili lepšie,“ odporúča koučka Martina Fau.

Rozumom aj srdcom

Rezonujú vám často pri rozhodovaní v hlave slová „no tak, buď rozumná“? Zoberte odvahu a dovoľte si nenačúvať im. Neurobiť správne rozhodnutie zo strachu, že nie je racionálne, skutočne nie je veľmi rozumné. Nie sme len mozog, sme aj srdce.

„Keď sa rozhodujem rozumom, ktorému sekunduje srdce, cítim sa posilnená a pripadá mi to tak úplne prirodzené a v poriadku. Keď idem s hlavou proti srdcu, mám tendenciu sa pozerať späť a bilancovať, či to bolo správne rozhodnutie alebo nie, a často potom ľutujem, že som sa bála vybrať si ten druhý variant,“ hovorí odborníčka s tým, že využitie inštinktu je v podstate tiež vedomé rozhodnutie. Vezmite preto vážne svoje pocity a dojmy a prepojte ich s tým, čo vám hovorí váš rozum.