Keď sa chcete vo svojom partnerskom vzťahu cítiť spokojní, potrebujete istotu, že vás ten druhý má naozaj rád. Problém je v tom, že muži i ženy dávajú lásku najavo rôzne a často inak, ako ich partner potrebuje. Muži šetria milými slovami, ženy ich zase potrebujú počuť až príliš často. Ako dávať partnerovi najavo lásku a zároveň nedevalvovať slová „mám ťa rád“ a „milujem ťa“?

Keď hovoríme o rozdieloch v prejavoch lásky u mužov a u žien, v prvom rade sú spôsobené odlišnosťami mužskej a ženskej psychiky. Zatiaľ čo mužom sa všeobecne pripisuje racionalita, ženám emotívnosť. Preto to na oboch stranách barikády funguje inak: muži sú v citových prejavoch rezervovanejší a ženy sa ich, naopak, dožadujú. „Je možné, že tento postoj je biologicky predurčený, ale veľkú úlohu hrá aj výchova a kultúrne vplyvy. Stačí si vybaviť, ako sa nám dnes prezentuje správny muž. Odmalička sú chlapci vedení k tomu, že „chlapi predsa neplačú“, a tak svoje pocity skôr skrývajú. Možno práve tým, že sa citovo neotvoria, aby im nikto nemohol ublížiť, dávajú do popredia svoj rozum a tento postoj si potom prinášajú i do ďalších oblastí života, napríklad do vzťahov s druhými. Nepovedala by som, že muži sú menej emotívni, ale že ich správanie obsahuje menej emotívnych prvkov ako správanie žien, a že sú zvyknutí držať svoje city na uzde,“ hovorí psychologička Petra Meisnerová.

„V prvej fáze sme schopní podávať výkony, ktoré už nikdy potom nedosiahneme. To, že nedokážeme vytrvalo prejavovať a intenzívne cítiť našu zamilovanosť však ešte neznamená, že o tom nesnívame alebo že to nepotrebujeme. Potreba lásky je jednou zo základných potrieb ľudského druhu,“ hovorí psychológ Pavel Rataj. Do prejavov lásky sa, podľa neho, premietajú i rozdielne dlhodobé očakávania mužov a žien a to, čo sme ako deti videli u svojich rodičov a blízkych, prípadne čo sme ako dospelí zažili vo svojich predchádzajúcich partnerských vzťahoch.

Postupom času

Vyjadriť lásku býva najľahšie na začiatku partnerského vzťahu. Prekvapenia, čarovné slovíčka, dotyky, bozky, kvetinky, darčeky, romantické výlety a neustále štebotanie do uška: „Milujem ťa, milujem ťa…“ Po rokoch spoločného života to však býva stále náročnejšie a intenzita presvedčovania o tom, nakoľko svojho partnera ešte milujete, postupne klesá. Na rad prichádzajú prvé obavy: Miluje ma, keď mi to nehovorí? Má ma rada? Je milovať skutočne viac, než mať rád? Ako mu mám dokázať, že ho milujem? Keď jej kúpim kvetinu, nebude si myslieť, že tým žehlím neveru alebo iný prehrešok? „Často sú strety v partnerstve spôsobené tým, že do vzťahu sa väčšinou medzi druhým a siedmym rokom votrie akási pohodlnosť, pasivita, nepozornosť až ľahostajnosť voči potrebám toho druhého.

„Kým pre ženu môžu byť zásadnou potrebou slová „milujem ťa“, pre jej partnera môže byť najsilnejším prejavom lásky zážitok spoločného milovania, pri ktorom slová nepotrebuje. Ak neprijmú túto rozdielnosť v očakávaniach, stále budú narážať na vzájomné nepochopenie, ktoré môže vyvrcholiť partnerskou krízou,“ dodáva Petra Meisnerová. Ako to konkrétne urobiť? Nebudeme si nič nahovárať, nemôžete očakávať, že sa partnerove potreby zmenia k vášmu obrazu a obrátene – to sa nikdy nestane. Radšej sa s tým zmierte a zľavte z niektorých svojich požiadaviek. To najdôležitejšie však je, že o tom všetkom budete spoločne hovoriť a že si svoje očakávania budete oznamovať. A to konkrétne. Mimochodom, čo sa týka láskyplných výrazov, „milujem ťa“ má síce vo všeobecnosti silnejšiu intenzitu ako „mám ťa rád“, ale záleží na každom páre, aké slová používa a aký im pripisuje význam. Každé partnerstvo to môže vnímať inak a keď niekto hovorí, že „má rád“, neznamená to, že nemiluje.