Veľká noc je významným sviatkom a to nielen u nás. Hoci jej tradičným symbolom je veľkonočné vajíčko, zvyky a tradície sa v rôznych kútoch sveta značne odlišujú. Presvedčte sa sami a uvidíte, že niektoré vás dokonca poriadne prekvapia. Kde teda majú akú Veľkú noc?

Rakúsko - Vajíčkový súboj 

V Rakúsku sa veľkonočné zvyky sčasti podobajú tým, ktoré poznáme my. Tradične tam maľujú a farbia veľkonočné vajíčka, ktoré si potom dajú posvätiť v kostole v košíku spolu so šunkou a pečivom. V Južnom Tirolsku si okrem toho však radi užívajú aj veľkonočný súboj, ktorý spočíva v tom, že dvaja súťažiaci hádžu po sebe natvrdo uvarené veľkonočné vajcia a ten, ktorého vajíčko zostane celé, získa víťaznú trofej.

Nemecko - Veľkonočný strom 

Symbol veľkonočného stromu je typický zasa pre Nemecko. Do záhrad nemeckých rodín tak “prichádza” veľkonočný zajac, (zväčša je ním otec rodiny), ktorý tam ukrýva čokoládové vajíčka a deti ich potom hľadajú. Ďalšou z veľkonočných tradícií Nemecka je ozdobovanie stromov namaľovanými vajíčkami, ktorá trochu pripomína vianočnú tradíciu, z ktorej pravdepodobne aj pochádza.

Taliansko - Požehnanie a biele holubice 

Pre Talianov je neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov požehnanie Svätého Otca. Ten svojím slávnostným Urbi et Orbi žehná mestu (Rímu) a celému svetu. Vo Florencii je tradíciou vypúšťanie bielych holubíc ako symbol nového života a začiatku.