“Pri zamilovaní dochádza v mozgu k zvýšeniu hladiny serotonínu, dopamínu, oxytocínu a endorfínu. Kombinácia vysokých hladín niekoľkých chemikálií v mozgu vyvoláva pocit eufórie,” vysvetľuje odborníčka. Nech už sa teda v mozgu deje počas zamilovania sa čokoľvek, v konečnom dôsledku je to bez ohľadu na príčinu a rýchlosť famózny pocit.

Dlhodobý proces

Hoci z technickej stránky je zamilovanie sa jednorázovou záležitosťou, ktorá trvá len zlomok sekundy, na strane druhej ide o dlhodobý proces. Zamilovávanie sa je totiž možné aj po čase, ak ste sa už do daného človeka raz zamilovali. Ako je to možné?

„Existujú rôzne fázy zamilovanosti, ktorými vo vzťahu prechádzame, budujeme si pripútanosť, vzájomnosť a v konečnom dôsledku vytvárame hlbší romantický vzťah. Je to proces, ktorý prekonáva počiatočnú fyzickú príťažlivosť voči niekomu a následne prerastá do pocitu hlbšieho a silnejšieho emocionálneho spojenia,“ vysvetľuje odborníčka na túto problematiku. Zamilovanie sa ako také, trvá len pár stotín sekúnd, no vytvorenie silného emocionálneho puta je výsledkom dlhodobého spoznávania sa.  Zamilovanosť je teda len počiatkom toho všetkého. Môže odštartovať krásny a láskyplný vzťah, na začiatok ktorého, ako sa ukazuje, vám postačí len okamih.

Foto: Shutterstock