Zamilovanosť je krásna, no zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako rýchlo ste jej podľahli? Nuž, táto otázka zaujímala aj vedcov, ktorí zistili, ako to v skutočnosti je. Ako rýchlo sa teda dá zamilovať a čo všetko to dokáže ovplyvniť? Zrejme budete prekvapení.

Ešte donedávna odpoveď na túto otázku nebola aža taká jednoznačná, ako dnes. Podľa psychologičky a vzťahovej terapeutky Shelley Sommerfeldt, PsyD, zakladateľky projektu Loving Roots to nie je také jednoznačné. Zo svojej praxe totiž uvádza mnoho príkladov a poukazuje na to, že mnohí partneri chcú najprv porovnať svoje pocity, reakcie a skúsenosti s ostatnými, aby sa ubezpečili, že postupujú typicky. Sama sa však stretla s otázkami, ako dlho trvá, kým sa do toho druhého zamilujú. Nuž, ale odpoveď na túto otázku nie je vôbec jednoduchá.

Stačí okamih

Nielen zamilovanosť, ktorá je akousi prirodzenou predzvesťou lásky, ale aj tá sama o sebe v tele vyvoláva neriadenú explóziu emócií a pocitov. To ovplyvňujú hormóny, ktoré každého človeka ovládajú a spôsobujú (najmä pri zamilovanosti) akési “bláznivé” reakcie. No čo je však prekvapujúcejšie, že to dokážu “vytvoriť” už za maximálne krátky čas. Ako sa ukazuje, zamilovanie ako také trvá len jednu pätinu sekundy, čo je skutočne neskutočné! Na zamilovanie sa vám teda stačí len okamih a ste v tom až po uši.

Mozog je váš generál

Ako je teda možné vysvetliť to, že človek sa môže zamilovať skutočne len za zlomok sekundy? No odpoveď je jednoduchá, za všetko totiž môže mozog. „Mozog je zameraný na prežitie a reprodukcia je vrcholom prežitia. Preto je mozog prirodzene vytvorený tak, aby sa zameral na reprodukciu, aj keď to vedome nemáte v úmysle,“ hovorí Loretta G. Breuning, PhD, emeritná profesorka na California State University a autorka viacerých zaujímavých kníh. Hoci to neznie príliš romanicky je to tak, ide o akési podvedomé správanie a konanie.