Kto podľa vás naprogramoval softvér, ktorý vám umožnil prihlásiť sa na internet a prečítať si článok, na ktorý ste práve klikli? Ak ste si práve predstavili partiu chlapov s hrubými okuliarmi, mastnými vlasmi a stĺpmi z krabíc od starej pizze, pravdepodobne sa vám vybavilo rovnaké klišé ako väčšine iných ľudí. Pravdepodobne vám ako prvá nenapadla partia šikovných múdrych žien, že? 

Bohužiaľ, predsudky voči nežnejšiemu pohlaviu v IT stále pretrvávajú. „Taký technický projekt, asi tri noci sme nad tým strávili a profesor okomentoval, že tri dievčatá to dali na Á-čko. Že to sa mu ešte nestalo,“ opísala svoju skúsenosť študentka informatiky na vysokej škole, ktorá sa zúčastnila hĺbkového rozhovoru v rámci reprezentatívneho prieskumu o ženách v IT realizovaného v októbri agentúrou AKO. 

Treba začať skoro

„Keď sa stretávame s príbehmi šikovných dievčat na stredných školách, cítime už, že sú vystavené predsudkom. Napríklad, keď má pani učiteľka problém s počítačom, automaticky poprosí o pomoc chlapcov. A tí sú potom zahanbení, keď za nich problém vyrieši dievča,“ vysvetľuje Anna Záhorčáková, obchodná riaditeľka spoločnosti DITEC, ktorá sa dlhodobo venuje podpore dievčat a žien v IT.

Aj preto treba s podporou dievčat začať už v ranom veku. Spoločnosť DITEC, okrem iných aktivít, v tomto smere organizuje aj projekt workshopov, keď dobrovoľníci s malými robotmi navštevujú základné školy po celom Slovensku a hravou formou sprevádzajú dievčatá od 8 do 14 rokov na ich ceste k informačným technológiám.

Modrá, zelená, červená

Ozoboty sú malé didaktické roboty, ktoré si môžete kúpiť za pár desiatok eur aj v slovenských e-shopoch. Sú skonštruované tak, že ich možno naprogramovať pomocou papiera a niekoľkých farebných fixiek. Čidlá v malom podvozku robota vedú robota po nakreslenej čiernej čiare. Jednoduché kombinácie farieb dávajú potom robotovi pokyny. Modrá, červená, zelená? Robot na najbližšej križovatke zabočí doprava. Modrá, čierna, modrá? Váš robot práve dostal príkaz zrýchliť. Kombinácia červenej a zelenej dvakrát za sebou povie Ozobotovi, aby sa roztočil okolo svojej osi ako tornádo. 

„Robíme to, lebo nám to dáva zmysel. Keď vidíte tie rozžiarené oči malých dievčat, ktoré zvládli svoju prvú programovaciu úlohu, viete, že im ešte nikto nepovedal, že do IT nepatria. Aj preto považujeme za dôležité začať podporovať dievčatá už v takomto mladom veku,“ hovorí A. Záhorčáková. 

 

Zdroj: PR článok

Foto: Shutterstock