Dlhá cesta autom! Pri týchto slovách máte hrôzu v očiach a ježia sa vám chlpy na tele. Poradíme vám, ako sa pripraviť a na čo rozhodne nezabudnúť, aby ste sa vyhli stresu a nepríjemnostiam a cestu si čo najviac spríjemnili a užili.

Dôležitosť prípravy

Skôr ako nasadnete do auta, skontrolujte, či je v poriadku a máte všetky potrebné doklady. Naplánujte si trasu, kadiaľ chcete ísť. Zistite, či sa tam v čase vašej dovolenky nechystajú uzávierky. K tomu vám môže významne pomôcť GPS alebo internetové plánovače trás. „Pokúste sa naplánovať aj prestávky, nonstop jazda môže byť nebezpečná pre vás i pre ostatných. Profesionáli odpočívajú väčšinou raz za štyri hodiny, ale šoférom zvyknutým iba na kratšie trasy by som odporučila častejšie zastávky,“ hovorí dopravná psychologička Vlasta Rehnová. Dĺžka prestávok by sa podľa odborníčky mala predlžovať úmerne k dĺžke jazdy. Nesadajte si za volant bezprostredne po obede.

Pozornosť

Ospalý šofér môže mať rovnako pomalé reakcie ako opitý šofér. Pred cestou si preto dostatočne odpočiňte. Ak cestujete sami, pripravte si dostatok muziky, ktorú máte radi. „Vyberte si rytmicky pestrú hudbu a prelaďujte. Mne osobne sa osvedčilo spievať si alebo sa rozprávať sama so sebou. Vhodné je aj púšťať si hovorené slovo, ktoré pomáha udržať pozornosť. Vyhnite sa relaxačnej muzike, ktorá uspáva,“ odporúča psychologička. Buďte zodpovední a počúvajte svoje telo. Ak sa cítite unavení, zastavte a pokojne si pätnásť dvadsať minút pospite. I takýto krátky spánok je lepší, ako sa pokúšať únavu prekonať.