Máte pocit, že žijete vo vyrovnanom a zdravom vzťahu? Stále vychádzate svojmu partnerovi v ústrety, plníte jeho požiadavky, ale on si z tých vašich nič nerobí? Je to v poriadku? Možno si to nechcete pripustiť, no aj takéto znaky môžu prezradiť, že váš partner s vami manipuluje. Manipulátora však nie je úplne ľahké odhaliť ihneď, musíte si všímať, ako sa k vám dlhodobo správa. Čo teda môže prezradiť, že namiesto milujúceho partnera máte doma citového manipulátora?

Každý do istej miery manipuluje

Hoci sa vám to môže zdať absurdné, no je dokázané, že každý vo vzťahu do určitej miery manipuluje. Ako? Ak napríklad od partnera nieči požadujete, snažíte sa ho “spracovať” tak, aby vašej požiadavke vyhovel. Na tom nie je nič zlé, štipka manipulácie do medziľudských vzťahov totiž patrí. Je však veľmi dôležité nájsť hranice a manipuláciu nepoužívať ako nástroj ovládania iných. Ako rozpoznať, že žijete s chorobným manipulátorom? Všímajte si týchto 8 vecí.

Obviňuje vás

Pre manipulátora je prirodzené na vás automaticky zhodiť každú vinu, vrátane svojej vlastnej. Tým vás nielenže obviňuje neprávom, ale svojim manipulovaním sa vám snaží tiež vnútia svoj názor. Chce totiž dosiahnuť, aby ste sa cítili previnilo a tak vás dostal presne tam, kde chce. Je dôležité odhaliť toto neustále obviňovanie čím skôr a vzoprieť sa mu. Vy predsa dobre viete, čo ste zavinili a čo nie.

Hovorí vám len to, čo chcete počuť

Aj toto je znak citového manipulátora. Zakaždým vám nasľubuje hory doly, no keď príde na vec, zachová sa úplne inak. Dobre vie, prečo to robí. Naschvál vám povie to, čo chcete počuť, aby si vás “omotal” okolo prsta, ale v žiadnom prípade svoj sľub nedodrží. Na manipulátora nie je žiadny spoľah, preto ak si to všimnete, konajte.