Tešíme sa, že sa konečne môžeme z plných pľúc nadýchnuť vo voľnej jarnej prírode, v ktorej všetko pučí, rastie a kvitne. Niektorí z nás sú však na tom opačne: napríklad alergikom začína vďaka peľom najťažšie obdobie roka. 

Okrem toho nás práve teraz prichádza trápiť neodbytný hmyz. Ochrana pred bodavým, krv cicajúcim hmyzom a kliešťami je základom pohody vo voľnej prírode s deťmi. Preto sa do prírody musíme nielen vhodne obliecť, ale i vybaviť kvalitným repelentom a prípravkom na ošetrenie prípadných štípancov. Najspoľahlivejšie je sústavné posilňovanie imunity a každodenná večerná kontrola celého tela, či ste si z lesa nedoniesli neželaného nájomníka – kliešťa.

Postrach číhajúci v tráve

Skúsení turisti vedia, že do prírody je vhodné svetlé oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami, ochrana kvalitným repelentom a za súmraku, keď hmyz najviac útočí, treba byť už pod strechou. Na útok kliešťa (u nás je najbežnejší kliešť obecný, Ixodes ricinus) je ideálna jar (koniec apríla až začiatok júna), teplota okolo 15 – 20 ºC, vlhkosť vzduchu 40 až 70 %. V lete, keď je sucho, sú kliešte menej aktívne. Kliešte sú nebezpečné najmä preto, lebo môžu prenášať lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu (ale aj iné choroby). Môžeme ich získať i z mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka od infikovaných zvierat.

Borelióza je bakteriálneho pôvodu. Ak sa prejaví včas, dá sa liečiť antibiotikami. Prichádza pomaly, môže poškodiť kĺby, srdce alebo iné orgány. Encefalitída je iná. Je to nervové ochorenie vírusového  pôvodu – zápal mozgových blán. Neúčinkujú na ňu antibiotiká. Dá sa proti nej preventívne zaočkovať, ale ak sa objaví, nasleduje zdĺhavá podporná liečba vitamínmi a posilňovaním obranyschopnosti vlastného organizmu.

Mnohí ľudia po prisatí aj infikovaným kliešťom nepociťujú žiadne následky, alebo priebeh ochorenia je u nich mierny a liečiteľný, iní však majú smolu a následky ich privedú až k invalidite. Aj preto je dôležité sústavné a cielené posilňovanie obranyschopnosti svojho organizmu, keďže jeho úlohou je zachytiť patogény a zabrániť rozvoju ochorenia.

      

Krvilačný lietajúci hmyz

Uštipnutie mravčekom či iným bežným hmyzom v tráve je nepríjemné, ale komáre a muchničky – malé čierne krvilačné mušky – sú nebezpečnejšie. Pri cicaní krvi môžu prenášať, podobne ako kliešte, aj rôzne choroby. Ľudia s oslabenou imunitou alebo citlivejšou pokožkou, ako aj malé deti, obvykle reagujú na uštipnutie týmto hmyzom i veľkým opuchom a bolesťou. Komáre aj muchničky si totiž pri vpichu upravujú našu krv, aby jej dokázali za krátky čas vypiť čo najviac.

Naša imunita sa opuchom vyrovnáva s cudzorodými látkami, ktoré nám hmyz „daroval“. Bodavý hmyz alebo kliešte okrem farmakologického kokteilu látok na úpravu krvi (proti bolesti, proti zrážanlivosti krvi, proti tvorbe zápalu a i.) vypustia spolu s nimi „nechtiac“ do obete aj rôzne patogény alebo ich vektory, s ktorými si normálne fungujúci imunitný systém väčšinou poradí. V teplejších krajinách však prenášajú aj závažné choroby, ako sú žltá zimnica, horúčka dengue (rizikové pre všetkých) alebo vírus Zika (rizikový najmä pre tehotné ženy a ich nenarodené deti).

Prvá pomoc na štípance

Bežný hmyz spoľahlivo od nás odláka kvalitný repelent. Ak sa mu predsa len neubránime, ako prvá pomoc výborne poslúži Beta glucan Gel, ktorý napadnutú kožu príjemne schladí, utlmí bolesť a urýchľuje regeneráciu pokožky. Navyše znižuje aj svrbenie, takže deti si štípanec neškriabu a nezanesú na miesto infekciu. Je dobré mať ho na vychádzkach v prírode, ale i v mestskom parku pri sebe. Beta glucan Gel je dermatologicky testovaný a neparfumovaný. Jeho aktívnou zložkou je vysokočistý mikronizovaný beta glucan, výťažok z hlivy ustricovej. Beta glucan Gel má pozitívny vplyv na prirodzenú imunitu kožného tkaniva, čím znižuje riziko tvorby hlbokých a výrazných jaziev. Pomáha i pri menších poraneniach, poškriabaniach, popáleninách a má výborné podporné vlastnosti aj pri hojení atopických ekzémov či dermatitíd.

Viac informácií na www.natures.sk

Zdroj a foto: PR článok