Ľudia sú rôznorodí a záleží len na nás koho si vpustíme do života a kto sa doň doslova “votrie”. Ľudia sú totiž často vypočítaví a ak mi podáte prst, za okamih chcú aj celú ruku a vaša počiatočná dobrosrdečnosť sa môže zmeniť na škaredé využívanie. Ako zistiť, že je to tak? Ak robíte týchto 6 vecí, je to jasným znakom, že ste na svoje okolie až príliš dobrí a mali by ste to zmeniť, píše americký portál brightside.me.

Neviete povedať “nie"

Je jedno, či sa jedná o pracovné povinnosti, pomoc rodine či priateľom. Hoci je prirodzené a správne, ak si medzi sebou pomáhame, je potrebné nájsť aj hranice. Niektorí ľudia vás totiž žiadajú o pomoc len preto, pretože vedia, že ich neodmietnete a pomoc poskytnete. Ak jednoducho neviete povedať nie, ľudia vás začnú zneužívať. Možno často idete proti svojej vôli a hoci máte rodinnú oslavu, šéfovi v práci sľúbite nadčas, skutočne to nie je v poriadku. A okrem iného, ak budete stále len vy pomáhať iným, na vlastný život vám zostane len minimum času.

Dokáže vás ovplyvniť nálada iných

Na toto pozor! Ľahko ovplyvniteľní ľudia to majú v živote najťažšie. Nehovoríme o vplyve nadriadeného, ba práve o tom, ktorý vás môže dostihnúť aj v pohodlí domova. Ak ste na ľudí (aj blízkych) príliš dobrí ľahko sa necháte ovplyvniť ich náladou. Pokiaľ sa váš partner zle vyspal alebo mal jednoducho zlý deň v práci, celú túto svoju negatívnu energiu prenesia na vás - a tým pádom máte pokazenú náladu aj deň aj vy. O to horšie však je, ak vám niekto svoju zlú náladu či neúspechy vyčíta, pretože vie, že vás to ovplyvní natoľko, aby vo vás vyvolal pocity viny.

Uprednostňujete životy iných pred svojím vlastným

Ak prekypujete dobrotou, na jednej strane patríte k skutočne výnimočným a empatickým ľuďom, no na strane druhej vám váš osobný život uteká pomedzi prsty. Ľudia vo vašom okolí si totiž zvykli poriadne využívať vašu dobrotu a preto rátajú s tým, že keď od vás niečo potrebujú, automaticky odložíte všetky svoje súkromné a pracovné záležitosti či plány a hneď ste tu len a len pre nich. Takéhoto správanie sa teda zbavte skôr, ako zistíte, že svoj život vlastne vôbec nežijete pre seba, ale pre druhých - a bohužiaľ takých, ktorí to využívajú.