Od detstva počúvame, že kam chodí slnko, tam nemusí lekár. Dodáva nám chuť do života, zaháňa depresie, hojí rany a dopĺňa vitamín D... To však neznamená, že sa ním máme rovno predávkovať. Vtedy si totiž o lekára koledujeme prinajmenšom rovnako ako bez neho. Ako si teda slnko dávkovať zdravo?

Aj keď naši predkovia príslovím o slnku ako o lekárovi trafili do čierneho, keďže zistili, že v lete sa im nielen ľahšie hoja rany, ale vďaka vitamínu D, ktorý sa tvorí v pokožke pôsobením slnečného žiarenia a zvyšuje odolnosť voči infekciám, sú aj menej chorí, opaľovanie tým celkom určite na mysli nemali. Jednak naň nemali čas, a jednak o bronz na pokožke nikto nestál. V móde bola totiž, naopak, až chorobná biela. A prakticky oň nestojí ani naša pokožka. Nehnedne totiž, aby sa predviedla, ale aby sa bránila. Keď na ňu dopadá ultrafialové žiarenie, bunky tesne pod povrchom kože, nazvané melanocyty, začnú produkovať melanín, čo je pigment, ktorý pohlcuje UV žiarenie a tým ju chráni. Problém nastáva, ak ho pokožka nedokáže vyprodukovať, čo dobre poznajú ľudia so svetlou pokožkou a vlasmi. Práve „svetlokožci”, deti a dospievajúci tak čelia najväčším zdravotným rizikám v súvislosti s poškodením buniek UV žiarením. Pred nimi však nie sú chránení ani majitelia prirodzene tmavšej pokožky, i keď im spálenie nehrozí. Na čo teda na slnku nezabudnúť?

Opaľujeme sa, aj keď sa neopaľujeme

Slnko nesvieti len na pláže, kúpaliská a ležadlá pri záhradnom bazéne. Kedykoľvek vychádzate z domu, myslite na to, že ak sa budete pohybovať vonku, lúče si vás nájdu. Natretí opaľovacím krémom, aj keď s nižším faktorom, vyrážajte i na túry do prírody či potulky po meste, a dokonca aj na dlhú cestu autom. UV lúče totiž prechádzajú aj oknami, takže sa môžete spáliť aj cez sklo, najmä ak za volantom trávite celé hodiny.

Tieň nestačí

Máte pocit, že keď sedíte v tieni, žiadny opaľovací krém netreba? Chyba. Keďže lúče sa odrážajú od piesku, snehu, vody, betónu aj ďalších povrchov, nie ste pred nimi skrytí ani tam. Odborníci z Queensland Institute of Medical Research v austrálskom Brisbane zistili, že tieň poskytuje pokožke ochra- nu porovnateľnú s krémom s faktorom dva až šesť, čo je príliš málo.

Radšej sa oblečiem alebo natriem?

Ani keď sa nemienite na slnku vyzliecť do plaviek, neznamená to, že ste pred ním chránení. Je to síce neobvyklé, ale spáliť sa môžete aj cez oblečenie. Tričko alebo košeľa totiž podľa od- borníkov poskytujú ochranu porovnateľnú s krémom len s ochranným faktorom šesť.