Chladné počasie, málo slnka, krátke dni. Aj to je zima a s ňou pre mnohých prichádza obdobie, keď sa necítia práve najlepšie. Vyskúšajte 9 overených tipov, ktoré vám aj z chladnej zimy dokážu spraviť výbornú náladu a vy sa budete nielen cítiť plná energie, ale budete šťastie rozdávať celej vašej rodine.

Rozjasnite sa

Svetlo je nevyhnutné pre pocit pohody u mužov i u žien, ale dôležitejšie je pre ženy. V dobe, kedy im kolíše hladina hormónov (pred menštruáciou, pri nej, po pôrode alebo pri dojčení), májú totiž oveľa nižšiu hladinu sérotonínu, ako by bolo ideálne. Preto sú ženy v tomto období náchylnejšie k nepohode, únave, stresu a prejedaniu sa. A navyše trávime väčšinu času vo vnútri. Stačí sa teda opäť „presťahovať“ von, aspoň nejakú dobu pobudnúť na slnku, ktoré stimuluje produkciu sérotonínu a ďalších hormónov, ktoré povzbudzujú našu náladu a zvyšujú energiu.

Čokoláda

Ak patríte k milovníčkam tejto tmavej kráľovnej sladkostí, potom sa môžete radovať. Keď si ju totiž doprajete niekoľkokrát do týždňa v malom množstve, zbavíte sa nielen zlej nálady, ale naopak si dokonca vyrobíte tú dobrú. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Proteome Research zistila, že keď zjete len 50 gramov horkej čokolády (tej, ktorá obsahuje viac než 75 % kakaa), dôjde k dramatickému zníženiu hodnôt stresového hormónu kortizolu v tele, čo vás zbaví úzkosti a chmúrnych myšlienok.

Pohyb

Pri fyzickej aktivite si naše telo začne vytvárať endorfíny, hormóny šťastia. Stačí si obuť dobré outdoorové topánky, otvoriť dvere, naložiť dieťa do kočíka a vyraziť von na svižnú prechádzku. A nemusíte ísť ani s kočíkom, na to, aby ste sa zbavili stresu a cítili sa fajn, stačí desaťminútová prechádzka okolo vášho domu. Aj obyčajná chôdza dokáže vyvolať pocity šťastia a pohody. Svižnejšia chôdza potom stimuluje mozog i telo. Príjemné pocity budú pretrvávať niekoľko hodín, takže do toho. 

Svetlé oblečenie

Odborníci tvrdia, že existuje spojitosť medzi optimistickou náladou a svetlými farbami. To, čo teda máme na sebe, hrá veľkú rolu i v tom, ako sa cítime vo vnútri. Navyše si môžeme svetlejšou farbou, napríklad žltou, privolať aspoň virtuálne jar, napriek tomu, že vonku zúri fujavica.

Pitný režim

Napríklad zázvorový čaj s citrónom. Zázvor je v zime jednou z „naj“ potravín, ktorá má silné antibakteriálne a protistresové účinky. Využíva sa hlavne pri liečbe chrípky a nachladnutia, ale hodí sa i na prevenciu. Uplatnenie nájde totiž nielen v liečiteľstve, ale i v kuchyni. Taký zimný zázvorový čaj s medom je absolútne úžasná vec, pretože okrem toho, že zázvor má antiseptické vlastnosti, dokáže tiež zahnať kinetózu a pomáha pri tehotenskej nevoľnosti. Nechutí vám zázvor? Môžete popíjať trebárs mätový, harmančekový alebo tymianový čaj, ktoré sú najlepšou ochranou proti vírusom (a tiež proti zlej nálade).