Kto by nechcel žiť čo najdlhšie? V skutočnosti sa však na dĺžke života nepodieľa len genetika, životospráva alebo vzhľad. Tento fakt je omnoho komplexnejší a závisí od viacerých vecí. Prezradíme vám 8 skrytých znakov, ktoré môže predpovedať, že budete žiť naozaj dlho.

Vyzeráte mladšie

Nie každý vyzerá v každom období svojho života na “svoj” vek. Buď teda vyzeráme staršie ako v skutočnosti sme, alebo naopak. Je preto bežné, ak sa stretnete s názormi, typu: “Vôbec nevyzeráš na svoj vek. “ Hoci to v tej chvíli neznie ako kompliment, má predsa aj svoje pozitívum. Dánski vedci vo svojom 12-ročnom výskume skúmali jednovaječne dvojčatá a hodnotili ich vzhľad. Výsledky priniesli prekvapujúce zistienie a dvojča, ktoré vyzeralo mladšie, ako v skutočnosti bolo sa dožilo vyššieho veku. Ak preto aj vy možno vyzeráte mladšie, nemusíte sa tým trápiť, ba naopak, mali by ste byť radi.

Ste žena

Rozdiel v dlhovekosti platí samozrejme aj pri pohlaviach. Je dokázané, že ženy sa dožívajú v priemere o 6 až 8 rokov viac ako muži. Podľa akých vzorcov je doposiaľ nejasné, no predpokladá sa, že za to môže najmä rozdielne správanie, fyzická sila či biologické výhody žien.

Prvý pôrod po tridsiatke

Starnutie je prirodzeným javom celého organizmu, vrátane rozmnožovacej sústavy. S tým súvisí aj zaujímavý výskum, ktorý potvrdil fakt, že ženy, ktoré porodia svoje prvé dieťa po 33. roku života sa dožívajú vyššieho veku. Neskorším otehotnením a pôrodom sa totiž spomalí starnutie rozmnožovacej sústavy a tým pádom aj celého tela.

Hodnota BMI je v rozsahu 18,5 až 25

Všetci dobre vieme, že obezita výrazne skracuje život. Svedčí o tom aj BMI (Body Mass Index), teda index telesnej hmotnosti. BMI zdravého človeka sa pohybuje v rozsahu od 18,5 až 25, hodnota nad 25 znamená nadváhu a hodnota medzi 30 až 35 nanešťastie obezitu. Preto v čím zdravšej kondícii a hmotnosti sa budete udržiavať, tým budete aj dlhšie žiť.