O kreativite sa veľa hovorí, ale málo sa o nej vie. Čo všetko sa pod pojem tvorivosť vojde a prečo by ste ju v sebe mali prebudiť k životu práve vy? Skúste to pomocou týchto krokov.

Predstavte si, že máte zase sedem

V roku 2010 urobila psychologička Maria Konnikova prieskum v Severnej Dakote a došla k záveru, že spolu s detstvom za sebou nechávame aj kreativitu. Zabúdame na svoje sny aj priania. Učíme sa sebaovládaniu, snažíme sa vyhovovať škatuľkám. Preto sme tak často „vyoraní“. Ak takí byť nechcete, zavŕtajte sa hlboko do seba a pozdravte svoje sedemročné ja. Áno, najskôr zistíte, že mnohé z toho, čo ste chceli v siedmich rokoch, dnes už nechcete, ale to je prirodzené. Skôr si z toho vezmite schopnosť snívať, robiť veci naplno a s nadšením. Deti mnohé z toho, čo vnímame ako samozrejmé, vidia inak. Majú tak každý deň bohatý na zmyslové zážitky, ktoré nám bytostne chýbajú.

Zoznámte sa so svojou pravou hemisférou

Jedným z dôvodov, prečo nám nie je videnie sveta detskými očami vlastné, je fakt, že s dospievaním prestávame vyváženým spôsobom používať pravú mozgovú hemisféru. V ľavej je logika, kritické myslenie, potreba všetko hodnotiť a prepočítavať. Je viac dospelá a tiež ustrašená alebo opatrná, ak chcete. Pravá hemisféra je snivá. Vidí vždy to lepšie, je plná snov a túžob, je tvorivá. A ak jej znovu dáte priestor, začnú sa diať skoro zázraky. Skúste napríklad kurz kreslenia. Môžete sa však len hrať s deťmi, modelovať si s nimi alebo s nimi spievať, alebo si spievajte v sprche. Výborné sú aj antistresové maľovanky.

Rozlišujte nápaditosť a tvorivosť

Že dostávate nápady jeden za druhým? Je však potrebné rozlišovať kreativitu ad nápaditosti. Nápaditosť je koktail schopností a zručností, ktoré umožňujú akúkoľvek tvorivú činnosť založenú na nových, originálnych (a prospešných) myšlienkach. Kreativita je proces, ktorý od nápadu vedie k realizácii. Na začiatku stojí projekt, na konci produkt. Preto je kreativita prepojená s produktivitou, so schopnosťou nielen niečo tvoriť, ale tak isto niečo skutočne vytvoriť.

Zamilujte sa do pohybu

Pohyb je aktivita a aktivita je tvorenie. Kto tvorí, hýbe sa sám osebe. Posúva sa, menia sa mu obzory rovnako, ako keď sa vám pri prechádzke mení krajina okolo. A nielen to. Dobre zvolený pohyb čistí hlavu od myšlienkového preťaženia a dáva priestor na tvorenie.