Ľudia, ktorí majú zdravé sebavedomie sú v živote omnoho úspešnejší, ale aj zdravší a šťastnejší. Naopak tí, ktorí trpia nízkou sebaúctou môžu mať výrazne zhoršenú kvalitu života a podľa odborníkov ich môžu postihnúť aj depresie či úzkosti. Ako ste na tom vy? A ktoré hlavné príznaky signalizujú, že máte nízke sebavedomie?

Neveríte si

S nízkou sebadôverou ide sebavedomie ruka v ruke a preto ak je u vás aj tá na bode mrazu, sebavedomosťou sa pýšiť nemôžete. Presviedčate sa že to a to jednoducho nedokážete a nezvládnete? Aj keď to možno nerobíte vedome, predsa len iskra nízkej sebadôvery môže vzbĺknuť. A práve z nej pramení množstvo neúspechov. Skúste si teda veriť, nech už okolnosti vyzerajú akokoľvek náročne. Viera v seba samého vám totiž pomôže aj k zvýšeniu sebavedomia.

Neviete prijať komplimenty

Ako sa zachováte, ak vám niekto povie kompliment? Prijmete ho s úsmevom a vďakou na tvári alebo sa len začervenáte a poďakovanie vám ani nepríde na um? Aj keď skromnosť je dobrá vec, nemalo by jej byť až príliš. Okrem toho, ak neviete prijímať komplimenty je to znakom znakom nielen nízkeho sebavedomia, ale aj nízkej sebadôvery.

Príliš si pripúšťate kritiku

Kritika okolia nemusí byť vždy nevyhnutne zlá, ba v niekorých prípadoch môže byť dokonca hnacím motorom, ktorý nás motivuje robiť veci lepšie. No ak si ju pripúšťate viac ako je vhodné, môže vás to zničiť. Je jasné, že kritizovanie sa nikomu nepočúva dobre, na druhej strane to ani nie je dôvod na podceňovanie. Snažte sa preto vnímať kritiku svojej osoby skôr ako motiváciu a nie ako vašu neschopnosť.

Máte strach vyjadriť svoj názor

Koľkokrát ste sa už ocitli v situácii, kedy ste mlčali namiesto toho, aby ste ostatným povedali svoj názor? Nanešťasie, aj toto je znakom nízkeho sebavedomia. Aj keď možno tušíte, že máte pravdu, predsa len ju nepoviete, pretože ostatných od seba považujete za hodnotnejších či vzdelanejších. Právo na názor má však každý z nás a preto nech je akýkoľvek mali by ste ho vedieť vysloviť.