Koľko povinností musíte za deň stihnúť? A koľkokrát máte pocit, že vám na to nestačí “len” 24 hodín? Ako naplánovať time management, aby ste počas dňa všetko stihli? Nuž, v podstate to nie je zložité, stačí zo svojej každodennej rutiny odstrániť zopár “požieračov” času a hneď sa stanete produktívnejším. Ktoré rozptýlenia vás teda o váš čas a produktivitu oberajú?

Upozornenia na telefóne

To, že počas pracovnej doby či pri iných dôležitých činnostiach pri sebe máte telefón nie je prekvapujúce. No to, čo vás môže oberať o čas sú práve upozornenia, ktoré sú poväčšine zbytočné a jediné čo dokážu je to, že odpútajú vašu pozornosť. Máme totiž tendenciu skontrolovať mobil vždy, keď príde nejaké upozornenie. Ak čakáte na niečo dôležité, je to pochopiteľné, no upozornenia na nevyžiadanú poštu, správu v skupinovej konverzácii alebo na nový príspevok vašej obľúbenej celebrity, vás môže skutočne rozptýliť a to až tak, že sa na chvíľu prestanete venovať práci či inej dôležitej činnosti. Dajte si na to pozor a v ideálnom prípade na takéto nepotrebné upozornenia nereagujte. Tak vám zostane viac času na podstatné veci.

Chaotický šatník

Hovorí sa, že ráno robí deň. A aj keď sa vám to zdá ako klišé, ba navyše len ako reklamný slogan, keď sa na vec pozriete podrobnejšie, bude vám to dávať zmysel. Keď je totiž vaše ráno už od prvej minúty stresujúce, nič nestíhate a nedarí sa vám, len márne môžete čakať, že taký deň bude fajn. Rovnako to platí aj v prípade šatníka, ktorý môže z veľkej časti za to, že ste ráno v strese. Stojíte pred chaotickou kopou oblečenia, kombinujete, obliekate, vyzliekate a aj tak tam neviete nájsť niečo, s čím by ste boli spokojní. Nečudujte sa potom, ak máte od rána nervy na dranc a už vôbec nie ak kvôli chaosu v šatníku nestíhate. Skúste si teda šatník usporiadať a pre pokojnejšie ráno si oblečenie pripravte už deň vopred. Uvidíte, že to pomôže.

Kontrola sociálnych sietí

Teraz ruku na srdce - ak máte napríklad v práci krátku pauzu, čo urobíte na svojom telefóne ako prvé? Vymýšľať si nemusíte, pretože v 99% je viac ako len isté, že si otvoríte sociálne siete, ktoré si (väčšinou) bezcieľne prezeráte. Nie, hanbiť sa za to nemusíte, pretože tak to žiaľ robí každý. A aj keď sa vďaka tomu dozviete niečo nové, oberá vás to o čas. Ak sa chcete takýmto spôsobom “odpojiť” od reality, skúste si namiesto sociálnych sietí prelistovať tlač alebo dať priestor rozhovoru.