Azda každý z nás by chcel byť spokojný so svojím životom a vybalansovať vplyvy stresových situácií a pozitívnych pocitov. Poradíme vám, ako sa dopracovať k dôležitej životnej rovnováhe.

Počúvajte svoju intuíciu

Intuícia je veľmi spoľahlivý ukazovateľ. Pocit kdesi vnútri, ktorý sa vás vo chvíľach rozhodovania pýta, či vážne robíte dobre, a zároveň vám našepkáva, ktoré rozhodnutie je správne. Problém je, že intuíciu nechávame prevalcovať rozumom a takmer nikdy ju nepočúvame. Preto aj často nerobíme to, čo by sme chceli a čo by pre nás bolo skutočne najlepšie.

Traduje sa, že je nutné hlavne počúvať ľudí okolo seba a plniť ich priania, len tak vraj budeme žiť správne…Nezmysel. Tak to skutočne nefunguje. Žiť správne znamená jediné: žiť v súlade s vlastnými túžbami, prianiami a cieľmi. 

Učte sa byť šťastní

Do životnej nerovnováhy nás, okrem iného, dostáva nastavenie „spokojná budem, až…“ Až stretnem toho pravého, až dostanem lepšiu robotu… Alebo si spájame pocity spokojnosti len s prítomnosťou iných ľudí. Dokonca i s vecami. Takže sa stále utvrdzujeme v tom, že sa budeme mať lepšie, až sa partner vráti z práce, deti zo školy alebo až si kúpime novú kabelku. Nezmysel. Cesta k životnej rovnováhe vedie cez schopnosť byť šťastný sám so sebou.

Riaďte sa vlastnými hodnotami

Koľkokrát ste sa s niekým rozprávali o svojom vlastnom rebríčku hodnôt? Na rovinu, bez porovnávania sa s tým, čo by ho asi malo tvoriť? O tom, čo skutočne vyznávame a uznávame, hovoríme na rovinu málokedy. Skôr čakáme, čo kto v našom okolí povie, a potom – aby sme nemuseli nič vysvetľovať – pritakávame a tvárime sa, že zdieľame rovnaké hodnoty. Aj preto, aby sme sa necítili sami, však? Lenže medzi ľuďmi, s ktorými sa skutočne nedelíme o rovnaké hodnoty a princípy, sa budeme tak či onak cítiť sami.