Koľkí z nás túžia po skvelej a vysnívanej kariére bez šéfa, striktného pracovného času, či otravných kolegov? Napriek tomu, že tento sen v sebe máme, neustále sa zo strany nariadených nechávame podceňovať a nič s tým nerobíme. No nie je práve to dôvodom na to, vystúpiť z davu a začať bojovať len za seba?

„Krátko potom, čo som porodila svoje tretie dieťa, som prežila krízu. Bola som nešťastná, nevedela som, ako sa ďalej pohnúť v profesijnej oblasti,“ začína svoj príbeh Laura Richardsová, vyštudovaná žurnalistka, ako píše womansday.com. Jej snom bolo venovať sa redaktorskej práci na plný úväzok. To bolo pred 11 rokmi. V súčasnosti píše pre niektoré z najlepších a najznámejších časopisov v krajine a taktiež má vlastnú agentúru, ktorá je zameraná na komunikáciu.

Možno to znie absurdne alebo až príliš ambiciózne, no je jasné, že takýto výrazný posun v kariére nie je možný zo dňa na deň. Laura Richardsová začala svoju kariéru s opatrnými cieľmi, ktoré si postupne plnila, až sa dostala tam, kde teraz. Je úspešná a má vlastnú firmu. Prešla si všetkým ako bežný človek, ba dokonca ako viacnásobná mamička a mnohí by si mysleli, že šanca na kariéru je už zažehnaná. No nielen ona potvrdzuje výnimku a teraz radí, čo robiť a ako zaručene dosiahnuť kariérny úspech, Stačí, ak si osvojíte tieto rady.

Zamerajte sa na svoj sen

Keď sa zamýšľate nad tým, čo je skutočne vaším vysnívaným zamestnaním, zamerajte sa na to, či to skutočne chcete len a len vy. Občas sa totiž stáva, že nás okolie dokáže ovplyvniť natoľko, že svoje “sny” premeníme na sny niekoho iného. Zamyslite sa. Nesnažíte sa náhodou naplniť očakávania niekoho iného? Ste si stopercentne istí, že je to len vaša vízia? Ujasniť si, po čom skutočne túžite a čomu sa chcete v živote venovať je totiž základom úspechu.

Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Laurine články spočiatku neboli nikde zverejnené. Kým sa dostali do tlače, chvíľu to trvalo. Išla na to však postupne a nie nasilu. Najprv oslovila miestne časopisy a noviny a až neskôr, ako získala skúsenosti, sa pustila do hľadania väčších magazínov a vydavateľstiev. Pri budovaní kariérneho úspechu je nesmierne dôležité stanoviť si doaiahnuteľné ciele a postupne sa cez nich prebojovať k tomu najväčšiemu. Dokonca vás to môže aj motivovať. Keď budete vidieť, ako sa vám darí plniť i tie najmenšie ciele, budete si viac veriť. Nereálne ciele totiž môžu mať za následok nereálny úspech, po ktorom určite netúžite.

Buďte vytrvalí

Ak sa chcete dostať ku svojej vysnívanej práci, rátajte s tým, že nebude to úplne zadarmo. Cesta k cieľu zahŕňa veľa práce, ako získavanie kontaktov, budovanie vzťahu s novými ľuďmi a v neposlednom rade neustála práca na svojich schopnostiach, zručnostiach a vzdelávaní. “Ani môj terajší úspech sa bez toho nezaobišiel. Hlavne na začiatku som brala veľa zákaziek, písala pre niekoľko novín súčasne aj v noci a cez víkendy, pretože som mala málo času. Ale byť vytrvalý sa oplatí. Začiatok je vždy ťažký, no zároveň prínosom v dlhodobom horizonte,” hovorí Richardsová.