Sexuálne vyvrcholenie alebo orgazmus je nielen príjemným pocitom eufórie, má aj rôzne blahodarné vedľajšie účinky. Hoci trvá iba niekoľko sekúnd, pomáha udržiavať dlhodobé pozitívne pocity a je prospešný aj pre zdravie. Viete, čo všetko dokáže?

Orgazmus je búrlivá biochemická reakcia v mozgu. Ide o pocitové vyvrcholenie pri sexe, pri ktorom sa vyplavuje veľké množstvo hormónov. Okrem známych hlasných a prehlbujúcich vzdychov sa prejavuje aj napätím svalov celého tela, nepravidelným dýchaním, ba až krátkym zastavením dýchania a prudkými pohybmi hlavou.

,,Okrem toho dochádza k zrýchleniu pulzu, k zvýšeniu krvného tlaku, k sčervenaniu určitých partií pokožky a v neposlednom rade k sérii mimovoľných sťahov pohlavných orgánov. Rytmicky sa sťahuje aj svalstvo okolia konečníka a okolia močovodu,“ približuje sexuológ Robert Máhté. Prejavy orgazmu aj tak väčšina ľudí tlmí, či už z dôvodu blízkosti detí alebo iných osôb. Nie je to však správne. Každého predsa poteší vedomie, že jeho polovička dosiahla vyvrcholenie práve jeho pričinením. No okrem skvelého pocitu orgazmus prináša aj tieto významné benefity.

Pomáha zaspať

Chcete sa poriadne vyspať a preto odmietate partnerovo lákanie na pohlavný styk? Chyba! Práve počas vyvrcholenia mozog uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý telo zbavuje stresu, čo vyvoláva pocit uvoľnenia. A to vám pomôže spať lepšie. „Dobrý sex je jedným z najlepších liekov na nespavosť. Oxytocín je hormón, ktorý podporuje pocity intimity a počas vyvrcholenia stúpne jeho hladina na päťnásobok normálnej úrovne,“ hovorí Tracey Coxová, odborníčka na partnerské vzťahy. Je zodpovedný aj za ospalosť, ktorá po vyvrcholení výrazne stúpa. Je preto zrejmé, že po orgazme sme schopní zaspať skôr a pospíme si lepšie a kvalitnejšie.

Spomaľuje starnutie

Počas vyvrcholenie sa zrýchľuje krvný obeh čo spôsobuje, že telo vylučuje hormóny šťastia - endorfíny. Tie významne pomáhajú pokožke, ktorá prirodzenejšie žiari. Uvoľňuje sa tiež ľudský rastový hormón somatotropín, ktorý pomáha zvyšovať elasticitu kože a oddiaľuje tvorbu vrások.

Zmierňuje bolesti hlavy

Staré dobré klišé v podobe výhovorky na bolesť hlavy v mnohých zabíja túžbu po sexe. No málokto vie, že práve sexuálne zblíženie je na bolesť hlavy omnoho účinnejšie ako lieky. Štúdia, ktorú uskutočnila univerzita v Munstri v Nemecku zistila, že sexuálne vyvrcholenie skutočne dokáže eliminovať bolesť. Sex totiž spúšťa uvoľňovanie hormónov endorfínov priamo do centrálneho nervového systému, takže ich účinok je veľmi silný. Výskum ukazuje, že viac ako polovica ľudí, ktorí majú sex počas bolesti hlavy, zaznamenala zlepšenie symptómov po dosiahnutí orgazmu.