V dobe presýtenej možnosťami a stresom vám táto otázka napadne možno stále častejšie: prečo sme vlastne na tomto svete? A je to dobre. Hľadanie zmyslu života vás totiž chráni pred totálnou životnou rezignáciou. Ako sa však labyrintom myšlienok dostať k tomu, čo vám skutočne prinesie životné naplnenie? Skúste to cez týchto 7 krokov.

Aktivita a hľadanie

Keď ide o hľadanie zmyslu života a pocitu životnej naplnenosti, psychológovia rozoznávajú dva prístupy k tejto otázke. Stretávajú sa s klientmi hľadačmi, ktorí vychádzajú z predpokladu, že zmysel života je niečo, čo je človeku určené a čo je jeho úlohou objaviť, a s klientmi tvorcami, ktorí sa sústreďujú na to, aký zmysel chcú svojím životom naplniť oni sami. Zatiaľ čo hľadač dúfa, že bude počas svojho hľadania nejako oslovený a povolaný, tvorca sa snaží aktívne vyplniť svoj čas a tým dať životu zmysel. Mnoho ľudí, bohužiaľ, premárni celý svoj život tým, že hľadajú a premýšľajú, miesto toho, aby aktívne tvorili. Keď k vám neprichádza žiadne volanie zhora, skúste o zmysle svojho bytia prestať toľko premýšľať a viac ho aktívne napĺňajte.

Odhaľte svoje hodnoty

Aby ste vedeli, ako aktívne naplňovať svoj život, je dobré poznať hodnoty, ktoré uznávate. Potom môžete začať robiť veci, ktorými budete tieto hodnoty rozvíjať. A je úplne jedno, či sa to týka schopnosti hovoriť viacerými cudzími jazykmi, alebo sa stať skvelým rodičom. Skúste sa pýtať sami seba, prečo po niečom túžite. Prečo chcete mať napríklad deti? Môžete dôjsť k zaujímavým záverom. Jeden z nich môže byť možno ten, že chcete po sebe zanechať nejakú stopu.

Žite tu a teraz

Skúste si položiť otázku, koľko vecí v živote robíte, aby... Chodíte do práce, aby ste zarábali peniaze. Športujete, aby ste schudli, aj keď beh vás v skutočnosti vôbec nebaví. Obliekate sa, aby ste zapôsobili. Varíte, aby ste boli in, pretože variť je teraz v móde. Najskôr zaplatiť účty a potom sa môžete venovať tomu, čo mi prináša radosť? Slepá ulička! Nikdy neostane dosť priestoru pre to, čo človeka napĺňa. Je teda užitočnejšie myslieť primárne na to, čo nás napĺňa, a potom hľadať spôsob, ako pomocou toho napríklad zaplatiť účty.