Je jedno, aký je váš cieľ. Schudnúť, začať podnikať, zabehnúť maratón alebo lepšie jesť, začiatky bývajú vždy rovnako odhodlané. Pokiaľ sa na ceste neobjavia prekážky. Ako ich zdolať a zvíťaziť?

Premýšľajte o motivácii inak

Prvému zlyhaniu sa dá zabrániť správne vybraným cieľom. „Veľa cieľov dnes nevolíme sami za seba. Vrháme sa do vecí, do ktorých sa vrhá dav. Veľké počty stúpencov čohokoľvek – určitej diéty, plastických operácií, podnikateľských akciách – nám dávajú pocit, že je všetko v poriadku; nemôžeme sa predsa mýliť, keď milióny ďalších idú s nami,“ hovorí koučka Eva Marková.

Veľa ľudí sa dnes pre niektoré ciele „rozhoduje“ len kvôli tomu, že ich láka nejaká triviálna nálepka. Paul Dolan, profesor z London School of Economics, k tomu veľmi trefne dodáva: „Namiesto toho, aby verili svojim skúsenostiam, veria dnes ľudia skôr svojim túžbam. Premýšľajte nie nad tým, kým by ste chceli byť, ale kým aktuálne ste. Odtiaľ začnite.“ 

Poznajte seba samých

Aj druhý dôvod, prečo sa toľko našich snov končí pri prvej prekážke, má dočinenia s tým, že absolútne nerešpektujeme vlastnú osobnosť. „Mám kamarátku, ktorá denne hovorí, že už zajtra ráno skoro vstane a bude cvičiť,“ hovorí americká autorka kníh o šťastí Gretchen Rubin a dodáva: „To sa ale nikdy nestane, pretože táto kamarátka je sova, čo do postele chodí okolo jednej nad ránom. Aj keby dokázala vstať o piatej ráno, ako dlho jej toto popieranie vlastného ja, vydrží?“ 

Keď sa snažíme dosiahnuť nejaký cieľ, zvyčajne skúmame vôľu a disciplínu. To je podľa odborníčky nesprávne. Prvé, čo by sme mali skúmať, je naša vlastná osobnosť. Jedna zo stratégií úspechu je pozrieť sa na to, kedy ste uspeli v minulosti, a zamyslite sa nad tým, prečo. 

Počítajte s krízami

Nech je motivácia akokoľvek silná, jej miera prirodzene kolíše: niekedy je väčšia, inokedy menšia. Problém je, že s menšou motiváciou, nieto s krízami, v počiatočnom nadšení vôbec nepočítame. Kvôli tomu je potrebné sa na ňu zamerať už na začiatku a pri spriadaní plánov si položiť aj otázku: Čo ma udrží na ceste za mojím cieľom, nech už prídu akékoľvek prekážky? Koučka odporúča napísať si pre slabé chvíle napríklad list alebo natočiť video. To vám pripomenie, prečo celú vec podstupujete, aký bol váš život pred zmenou, v čo dúfate, o čo sa snažíte.

Univerzálne motivačné heslá zvonku, ktoré máte doma na plagáte, v počítači alebo na sociálnych sieťach, sú pekná, ale bohužiaľ, celkom neúčinná barlička. Z gauča na tréning vás dostanú možno raz. O prekážkach väčšinou premýšľame, až keď o ne zakopneme. Často sa v takejto chvíli pýtame, čo sme mohli urobiť lepšie. Odpoveď znie: Premýšľať o nich už na začiatku a v dôsledku toho meniť podmienky, nie seba. Potrebujete poznať svoje možnosti a hranice a tým potom realisticky prispôsobiť ciele a postupy.