Priberanie

Mnoho žien má skúsenosť s tým, že po 30-tke sa na nich akosi ľahšie “prilepia” kilá. Možno sa to týka aj vás. Kým doteraz ste mohli zjesť prakticky čokoľvek a nepribrali ste ani gram, teraz máte pocit, že priberiete aj z vody? Nuž, za to môžete viniť jedine metabolizmus, no zrejme s tým nič nespravíte. Ten sa s pribúdajúcimi rokmi spomaľuje a preto nevie spáliť toľko tukov ako v mladšom veku. V dôsledku toho aj jednoduchšie priberiete. V tomto prípade pomôže len pravidelné cvičenie a vyvážená strava.

Inkontinencia

Už dávno neplatí, že inkontinencia sa týka len starších ľudí. Vyskytuje sa aj u žien po 30-tke a to najmä takých, ktoré v tomto veku už majú za sebou pôrod. Hoci samovoľný únik moču nepatrí práve medzi príjemné zmeny na tele, dá sa ho dostať pod kontrolu. Ochabnuté panvové svaly môžete posilňovať pravidelným cvičením.

Nižšia šanca otehotnieť

Ďalším problémom, ktorý prichádza s pribúdajúcimi rokmi, je nižšia šanca otehotnieť. Práve preto sa neodporúča materstvo odkladať. Reprodukčné orgány starnú priamoúmerne s telom a šanca počatia je nižšia ako napríklad v 25. roku života.  Po tridsiatke tiež existuje zvýšené riziko vrodených chýb plodu a potratov. Ideálne preto je tehotenstvo neodkladať a stihnúť ho ešte pred tridsiatkou.

Foto: Shutterstock