Starnutie je prirodzený proces a nevedia sa mu vyhnúť ani ženy. Prvé známky starnutia sa objavujú zhruba po 30. roku života. Ktoré sú tie najčastejšie?

Prvé viditeľné vrásky

Pokožka sa mení vekom. S pribúdajúcimi rokmi klesá produkcia kolagénu, ktorý je zodpovedný za jej pružnosť, kvôli čomu sa v prvom rade pleť stáva menej pružnou a ukazujú sa na nej prvé vrásky. Tie prvé viditeľné vrásky sa najskôr objavia okolo očí. Všimnúť si môžete aj tzv. vrásky zo smiechu, ktoré sú viditeľné v kútikoch úst či vrásky na čele, spôsobené mračením. V tomto veku je vhodné používať kozmetické prípravky určené na hydratáciu, ale aj tzv anti-aging krémy, ktoré pôsobia proti starnutiu a vyhladzujú vrásky.

Pigmentové škvrny

Aj keď pigmentové škvrny sú z väčšej časti podmienené genetikou, môžu sa vyskytnúť aj u žien, ktoré trávili veľa času v soláriách či na slnku bez opaľovacieho krému. Pigmentové škvrny vyzerajú neesteicky, no v súčasnosti existuje rad prípravkov, ktoré ich môžu zmierniť.

Hormonálne zmeny

Hormóny ovládajú ženské telo takmer celý život, no po tridstiatke sa ich účinok ešte akosi znásobuje. V tomto veku sa môžu prejaviť nepríjemné hormonálne zmeny napríklad v menštruačnom cykle, bolesti môžu byť výraznejšie a môže sa vyskytnúť aj silnejšie krvácanie. Ak vám to začne spôsobovať ťažkosti, mali by ste kontaktovať svojho lekára.