Spoznať medze zdravého sebavedomia a sebaúcty môže byť v dnešnej dobe náročné. Na jednej strane nechceme pôsobiť povýšenecky a na strane druhej sa nechceme cítiť neistí a menejcenní. Ako nájsť zlatú strednú cestu? A čo vlastne prezradí, že máte nízku sebaúctu a mali by ste na nej zapracovať?

Nízka sebaúcta totiž nie je len o nízkom sebavedomí či podceňovaní, ale často sa prejavuje aj okázalým správaním. Človeka s nízkou sebaúctou trápia komplexy menejcennosti, ktoré vedú k nedostatku sebaúcty a vnútornej neistoty. To sa však môže prejavovať aj veľmi nenápadne a pomaly. Ktoré znaky môžu prezradiť, že máte nízku sebaúctu?

Závidite ostatným

Závisť nie je podľa psychológov úplne zlá vlastnosť. Hoci je nepríjemná, niekedy dokáže človeka v snahe vyrovnať sa inému, motivovať aj k lepším výkonom. No na druhej strane môže byť aj znakom nízkej sebaúcty. Ak nemôžete prestať myslieť na to, kto každý je od vás lepší, má lepšie auto, lepšie platenú prácu či šťastie, mali by ste sa zamyslieť. Z neustáleho porovnávania sa totiž časom vykľuje závisť, ktorá môže byť veľmi nebezpečná. A to najmä pre vás. Neustále sa vnímať ako toho “horšieho” vám k zvýšeniu sebaúcty nepomôže.

Netolerujete chyby

Ľudia s nízkou sebaúctou sa od ostatných líšia aj v tom, že nevedia prijímať svoje chyby. Každé svoje zlyhani totiž vnímajú ako koniec sveta. To nie je úplne dobrý pohľad, pretože vedie len k stagnácii a následnej neschopnosti pohnúť sa ďalej. Mali by ste si preto uvedomiť, že robiť chyby je normálne a len vďaka tomu vás vedia posunúť vpred. A to, že sa učíme z vlastných chýb naozaj nie je klišé, je to pravda.