Do roku 1972 Cejlón, v súčasnosti Srí Lanka. Ostrovný štát ležiaci v Indickom oceáne, ktorý sa pýši tropickým počasím počas celého roka, nádhernými plážami, svetoznámymi čajmi a množstvom historických pamiatok. Už Marco Polo označil Srí Lanku za jeden z najkrajších ostrovov na Zemi a je ťažké s ním nesúhlasiť.

Hlavné mesto - Kolombo

Z metropoly Srí Lanky sa dostanete takmer všade vlakom. Problémom však nie sú ani taxíky, s ktorými sa dá veľmi dobre dohodnúť na cene. Na blízke cesty je tu miestny trojkolesový taxík tzv. Tuk Tuk. Historickým a obchodným centrom mesta je štvrť Fort, kde nájdete aj Prezidentský palác a preto aj množstvo policajtov. Prehliadnuť nemôžete ani miestnu pevnosť, ktorá je na zozname pamiatok UNESCO. Na svoje si v meste prídu aj milovníci bazárov a stánkov, kde nájdete tovar od výmyslu sveta (koreniny, vône, farby, textil, zlato a jedlo)

Druhým významným mestom krajiny je historické mesto Anurádhapura. Nájdete tu jeden z najvýznamnejších budhistických symbolov – Srí Mahá Bodhi. Ide o najposvätnejší budhistický strom a zároveň najstarší žijúci strom na svete (vek asi 2 tisíc rokov).

Ovocie, čaj a pikantné

Viete, ako chutí banán, ananás či mango? Ste na omyle. Slnkom prehriate banány na Srí Lanke chutia úplne inak ako aj džúsy z čerstvého ovocia. Tunajšia kuchyňa sa zasa vyznačuje poriadne ostrou pikantnosťou. Aké by to však bolo neochutnať hlavný exportný artikel krajiny – čaj. Najlepšie čajové plantáže nájdete v nadmorskej výške 2000 metrov. Najkvalitnejšie čaje však idú na export.

Budhov zub – Kandy

Druhé najväčšie mesto Srí Lanky Kandy je posvätné budhistické miesto. Nachádza sa tu hádam najznámejšia srílanská pamiatka a pútnické miesto – Chrám Budhovho zuba. Vstúpiť do chrámu môžete len dôkladne zahalení. Stačí odkryté koleno a s prehliadkou chrámu sa môžete rozlúčiť. Pred vstupom do chrámu je nutné vyzuť si topánky.

Verejnosti je vstup povolený len počas tzv. Púdže, teda náboženského obradu, ktorý je sprevádzaný bubnovaním a recitáciami rôznych náboženských textov. Sedemdesiat kilometrov severne od mesta nájdete aj skalné chrámy, kde vás privíta 30 metrov vysoký sediaci Budha, strážiaci Zlatý chrám. V skalnom komplexe natrafíte na 150 sôch Budhu, ktorý je vyobrazený v rôznych veľkostiach a polohách.