Spomeniete si ešte na svoj prvý bozk? Alebo na ten prvý, skutočný a láskyplný s motýlikmi v bruchu? Bozk je asi najznámejším symbolom lásky a aj napriek tomu, že má isté nevýhody, má aj množstvo benefitov pre ľudské zdravie. Vedeli ste o nich? 

Kým je bozkávanie pre niekoho úžasne jednoduché, niektorí jeho „správnu“ techniku môžu považovať za mierne komplikovanú. Nech je to akokoľvek, faktom ostáva, že takouto „schopnosťou“ disponujeme len my, ľudia a samotné bozkávanie má svoje pre a proti. Prinášame vám zopár prekvapivých faktov, ktoré ste  o ňom zrejme nevedeli.

Spaľuje kalórie

Ak ste si doteraz mysleli, že pre efektívne chudnutie je nutné potiť sa dlhé hodiny v posilňovni, trošku ste sa mýlili. Zistilo sa totiž, že aj samotné bozkávanie dokáže spaľovať kalórie. Jeden dobrý bozk dokáže spáliť 2 – 3 kalórie za jedinú minútu a skutočne vášnivý bozk dokonca až 6 kalórií za minútu. Výsledná hodnota  samozrejme závisí aj od toho, koľko energie a vášne do bozkávania vložíte. Najmä teraz v čase zatvorených fitness centier by ste to jednoznačne mali vyskúšať. Spojte teda príjemné s užitočným a spaľujte kalórie bozkávaním.

Zmierňuje vrásky

Bozkávanie je skvelá činnosť, pri ktorej pracuje množstvo tvárových svalov, čím sa aj poriadne precvičujú. Vďaka bozkávaniu je pokožka na tvári lepšie prekrvená a každý bozk v podstate pôsobí ako protivrásková bomba. „Normálny“ bozk uvádza do pohybu 30 svalov na tvári, kým dlhý francúzsky až 146 tvárových svalov. To znamená, že bozkávanie môže sčasti oddialiť starnutie a dokonca eliminovať aj prvé vrásky.

Uvoľňuje napätie 

Bozkávanie okrem spaľovania kalórií a protivráskového efektu rovnako tak pomáha okysličiť mozog, zlepšuje jeho činnosť aj cirkuláciu krvi. Vďaka tomu pomáha uvoľniť napätie a stres a prináša pocity pokoja a radosti.