Vzťah s cudzincom často nie je v realite taký, aký ho mala hlavná hrdinka vo vašom obľubenom románe. Skutočnosť býva často o čosi iná a aj keď si to možno spočiatku nebudete chcieť priznať narazíte na zopár problémov, ktoré budete musieť riešiť.

Naraz ste v „škatuľke“

Briti sú väčší gentlemani aj bez ponožiek v sandáloch, Američania sú bohatí a radi utrácajú, Turci sú hluční a temperamentní a všetci muži z Východu sú mačovia. Je to  zvláštne. Ako keby bolo povinnosťou mať na cudzinca nejaký názor a zaškatuľkovať ho. Len čo si nejakého cudzinca vezmete, ocitnete sa v takejto „škatuľke“ aj vy.

Keď začnete chodiť s cudzincom, vaše okolie sa zmení. Niektorí vám závidia, iní neveria, že si ho beriete z lásky a nie kvôli tomu, že chcete zvýšiť svoju prestíž a byť finančne zabezpečená (keď sa vydávate na Západ) alebo, že ste sa úplne zbláznili ( keď sa vydávate na Východ alebo do Afriky). Je pravda, že s cudzincom po boku ste pre okolie  automaticky zaujímavejšia a meno Le Blanc znie, prinajmenšom, poetickejšie než Roznerová. Viac-menej počúvať to všetko generalizovanie a neustále sa snažiť svoj vzťah  obhájiť je náročné a frustrujúce a navyše väčšinou bez výsledku.

Jazyk je problém

Často zaznievajú obavy, že takýto vzťah nemôže byť nikdy dostatočne intímny a intenzívny, pretože so svojím milým hovoríte iným než svojím rodným jazykom a nedokážete vnímať drobné nuansy. To je, ale aj nie je pravda. Pokiaľ ovládate jazyk na takej úrovni, aby ste sa dohodli, platí, čo hovoria psychológovia, totiž, že partneri sa naladia jeden na druhého a rozumejú si aj v prípade, že nimi používaný jazyk nie je materinský ani pre jedného z nich.

Prekážkou je aj jazyk vo vzťahu k rodičom. Akokoľvek veľmi budete prekladať, koľkokrát až tak, že sa kvôli tomu za celý večer sami nedostanete k slovu, tak je na tom ťažké postaviť intenzívny vzťah, aj keď fakt, že vám do toho nikto nemôže hovoriť, je možno výhoda. Stopercentne je ale isté, že vďaka vzťahu s cudzincom zmeníte priateľov. Najprv nevedome a potom celkom vedome začnete uprednostňovať tých, ktorí sa s vaším manželom dohovoria bez nutnosti prekladu.

Trpezlivosť je najdôležitejšia

Trpezlivosť je na živote s cudzincom jedna z najväčších výziev. Rozdielna reč, kultúra, rozdielne jedlo, rozdielne všetko je totiž fascinujúce, fantastické a obohacujúce iba vo chvíli, kedy v tom množstve nového a iného nie ste stratení. A aby ste v tom neboli stratení, potrebujete niekoho, kto vám donekonečna odpovedá na tisíc „prečo“. Otázok je nekonečné množstvo a čím vzdialenejšia kultúra ako tá, v ktorej ste vyrástli, tým viac.