Chceli by ste na ostatných pôsobiť sympaticky? Ako si však sympatie získať? Podľa najnovších zistení existujú veci, ktoré vám môžu na sympatiách uberať. Ktorých by ste sa mali čím skôr zbaviť?

Byť sympatický iným ľuďom nezávisí na vzhľade alebo dosiahnutých úspechoch, ide predovšetkým o správanie či akési vnútorné vyžarovanie. Štúdia z Massachusettskej univerzity zistila, čím si svoje skóre v sympatiách nenápadne uberáte. Ak to chcete zmeniť, nasledujúce vlastnosti by ste mali eliminovať.

Chvastanie sa

Byť múdrym je nepopierateľne skvelým benefitom. No v prípade, že svojou múdrosťou nešetríte a preukazujete ju na každom rohu, môže sa stať, že začnete pôsobiť namyslene. A namyslených ľudí nemá (úprimne) nikto rád. Preto aj keď ste možno dostali do vienka vyššie IQ nesnažte sa ním ohúriť takmer každého okoloidúceho. Pôsobí to príliš lacno. Naopak, na mieste je to vtedy, ak vás niekto požiada o odbornú radu. Vtedy môžete svoje vedomosti nechať výjsť na povrch a budovať tak nielen rešpekt, ale aj oprávnené sympatie.

Nezáujem o komunikáciu

Pravidlá efektívnej komunikácie sme už spomenuli. No nič však neodradí človeka viac, ako keď si počas rozhovoru veselo píšete správy na telefóne alebo rolujete emaily, či Facebook. Nedivte sa potom, ak vás ľudia potom budú brať inak - a hlavne nesympaticky. A naopak, keď sa sústredíte na rozhovor celou svojou prítomnosťou, ľudia si vás obľúbia a konečný výsledok bude efektívnejší.

Falošná pokora

Česť s falošnými ľuďmi sme už mali asi všetci. Aj keď faloš a pokora je slovné spojenie, ktoré prirodzene nejde dokopy, predsa ho niektorí ľudia potvrdzujú. Zvyčajne ide o ľudí, ktorí svojim chvastaním a vyťahovaním sa “akože” poukazujú na svoju pokoru, či ponižovanie. Môže ísť napríklad o kamarátku, ktorá na jednej strane žartuje, že dodržiava prísnu diétu, no na strane druhej tým chce len upozorniť na to, v akej je skvelej kondícii. Alebo stačí ak stretnete známeho, ktorý sa vám sťažuje, ako sa mu v práci nedarí a predsa mu na parkovisku stojí úplne nové auto. Na takýchto ľudí si väčšinou ihneď spravíme názor - avšak určite nie pozitívny. Vyhnite sa preto pretvarovaniu, len aby ste zapôsobili a buďte radšej sami sebou. Je väčšia šanca, že si tak získate viac sympatií.