Všetko sa raz končí a to, žiaľ, platí aj pre naše vzťahy. Či už to príde postupne a očakávane, alebo dostaneme „kopačky“ náhle, vždy sa dostaví bolesť. A hoci to znie ako ďalšie klišé, najlepší lekár je čas. Prekonať najhoršiu fázu zlomeného srdca trvá priemerne jedenásť týždňov. Tesne po rozchode sa to však môže zdať ako celá večnosť, kým to prejde. Čo robiť, aby sme sa dovtedy nezbláznili?

Prečo sa to skončilo?

Je veľmi dôležité porozumieť, prečo váš vzťah nevyšiel, aby ste mohli napredovať s jasnou mysľou a aby ste sa poučili zo všetkého, čo vnímate ako chyby. To všetko vám pomôže pohnúť sa ďalej a nájsť si budúci vzťah, v ktorom môžete zo seba vydať to najlepšie. Buďte k sebe úprimní a snažte sa naozaj presne definovať to, čo sa stalo. Ak sa budete obviňovať alebo, nao- pak, ľutovať, tak vám to z dlhodobého hľadiska vôbec neprospeje. Vždy sú dobré dôvody na to, že sa ľudia rozídu a pravdivo ich uznať vám pomôže. Na to ale treba aj spoluprácu druhej strany – ak sa niekto rozhodne bez vysvetlenia vytra- tiť z vášho života (ghosting) alebo vám o dôvodoch rozchodu klame, tak sa k pravde nemusíte dopátrať. Rozchod s človekom, ktorý sa takto správa, vám však tak či tak dlhodobo prospeje. A v ostatných prípadoch sa po prekonaní fázy obviňovania pohnete rýchlo ďalej. Len pozor! Nebuďte hľadaním príčin príliš posadnutý/posadnutá, aby vás to celkom nepohltilo. Potom sa fáza pohnutia sa ďalej určite nedostaví.

Hľadajte pozitíva

Aj keď sa tomu budete zdráhať uveriť, aj z tých najhorších vzťahov si môžeme vziať niečo pozitívne. Naučili ste sa niečo o sebe? Zistili ste, ako sa správať konštruktívnejšie? Stačí už len to, že zistíte, aké dôležité je uchovať si nezávislosť či stanoviť hranice. To všetko vám pomôže pohnúť sa vpred a uvedomiť si, že niekedy aj zlý výsledok sa časom môže zmeniť na dobrú vec. Je dobré hľadať pozitíva aj na svojom ex. Samozrejme, nie hneď, keď sú smútok a hnev ešte príliš čerstvé. Po čase však budete vedieť triezvo rozlíšiť, čo vám na ňom/na nej prekážalo (preto- že nikto nie je dokonalý) a čo vám, naopak, imponovalo. A potom si poviete, že možno by nebolo zlé hľadať podobné kvality aj u svojho budúceho partnera.