Presne tak, aj klamanie má svoje pravidlá. Ak chcete klamať presvedčivo a tak, aby vám iní verili, musíte vedieť, ako na to ísť. Inak sa vám ľahko potvrdí známe príslovie, ktoré hovorí, že lož má krátke nohy.

Nekomplikujte

Snažte sa, aby vaša lož nebola príliš sofistikovaná. Nezachádzajte do podrobností, pretože čím viac klamlivých informácií vypustíte, tým viac musíte neskôr vysvetľovať. Platí zásada – klamte jednoducho a priamočiaro. Povieme si príklad: keď meškáte do práce, nehovorte, že na diaľnici bola o siedmej ráno havária kamióna, ale skráťte to, že meškáte kvôli havárii. Čím menej podrobností, tým lepšie. Na druhej strane dbajte aj na reálnosť klamstva. Osoba, ktorej klamstvo hovoríte, musí veriť, že sa naozaj stalo. Problém nastáva, keď začne klásť otázky, pretože jej niektoré vami podané fakty nesedia. Vtedy sa môžete dostať do slepej uličky, z ktorej vedie len jedna cesta – povedať pravdu.

Žiadny komplici, iba ak...

Pri klamaní robíme často chybu, že do klamstva vtiahneme aj ďalších ľudí. Keď v opise nepravdivej situácie spomeniete aj iného človeka, okamžite sa z neho stáva svedok. Ľahko sa potom môže stať, že vaše výpovede nesedia a problém je na svete. Nehovoriac o tom, že dotyčná osoba nemusí byť vôbec nadšená z toho, že sa stala súčasťou vášho klamstva. Ak už lož plánujete dopredu, informujte o tom osobu, ktorú do klamstva zatiahnete, a zistite si nielen to, či je ochotná vás kryť, ale hlavne sa uistite, aby ste hovorili obaja to isté a ani jeden z vás vymyslenú situáciu neprifarbil natoľko, že bude nedôveryhodná.

Trochu pravdy nezaškodí

Dobrým variantom pri klamaní je, keď do klamstva zahrniete aj čosi pravdivé. Keď sa vás manžel spýta, čo budete robiť večer, povedzte, že idete na kávu s Lenkou, Zuzkou a Katkou. Len vy viete, že tam bude aj Lenkin priateľ, ktorý je bratom vášho expriateľa. Manželovi poviete pravdu, pretože poobedie naozaj strávite s tromi kamarátkami, ale ušetríte ho o pocit žiarlivosti, keď bude premýšľať, či sa v tejto partii náhodou neobjaví aj váš bývalý priateľ.