Nie sme neomylní ani bezchybní. V chybovaní sme si všetci rovní. Schopnosť obrátiť nepriazeň osudu vo svoj prospech je však výsadou optimistických, kreatívnych ľudí. Čo sa od nich môžeme naučiť my ostatní, ktorí sa vo chvíľach, kedy sa proti nám všetko sprisahá, prosto a jednoducho sa môžeme zblázniť hnevom? Skúste týchto 5 tipov.

Vykorčuľovať z trápnosti

A keď už sme pri tých trápnych situáciách – predstavte si, že vám na dôležitom slávnostnom obede rupnú nohavice. Od hanby by ste sa mohli prepadnúť, ste uväznení za stolom, pretože zdvihnúť sa je nemožné. Tak sa nezdvíhajte. Nonšalantne konverzujte so spolustolovníkmi a buďte v strehu: až vás bude obsluhovať čašník alebo servírka, decentne požiadajte o pomoc (ihlu a niť, zatvárací špendlík...). A nenápadne sa vzdiaľte na toalety. Pretože (správna) obsluha je vyškolená k decentnosti, mala by celá operácia trvať pár minút a odohrávať sa v najvyššom stupni utajenia. Všetko sa dá zvládnuť, len je dôležité nepanikáriť.

Zachovajte pokoj

Pravidlo číslo jeden – aj tá najšialenejšia a najtrápnejšia situácia sa dá zvládnuť. Predstavte si, že v kancelárii na pobavenie kolegov parodujete šéfa a nevšimnete si, že stoji priamo za vami. Máte na výber. Robiť sa akoby nič, srdečne sa zasmiať a obrátiť situáciu na zábavu, alebo za šéfom o chvíľu vyraziť a skúsiť mu vysvetliť, že ste to tak nemysleli. Ako by ste si poradili? Najhorší je prvý scenár, zametením pod koberec sa veci len zhoršujú. Urobiť z trápnej situácie humornú scénku - to chce nervy z ocele a pevné sebavedomie. Takže ako najvhodnejšie sa ukazuje posledné riešenie. Pozrieť sa pravde do očí, priznať chybu. To iste ocení aj ten najprísnejší šéf.