Ľudia, ktorým to páli, mávajú lepšie zamestnanie, vyššiu výplatu a často aj úspech. Chcete sa k nim zaradiť? Kým sa prihlásite na ďalšiu vysokú školu, vedzte, že spôsob, ako vyzeráte, hovoríte a pôsobíte na druhých, rozhoduje často viac ako nabité znalosti.

Starajte sa o seba

Mnoho štúdií ukázalo, že za chytrých máme tendenciu považovať ľudí, ktorí vytvárajú dobrý vizuálny dojem. Urobiť si na určitú osobu prvotný názor trvá len pár sekúnd, a teda je jasné, že výrazný vplyv hrá práve vzhľad. S krásou či upravenosťou si automaticky asociujeme slová ako zdravie, prosperita či presnosť. Neatraktívni ľudia môžu tiež presvedčiť o takýchto vlastnostiach, ale musia sa oveľa viac snažiť. Starajte sa o seba a nepodceňujte, ako sa obliekate. A naučte sa pracovať s telom. „Keď ovládnete telo, ovládnete aj myšlienky,“ vraví koučka Eva Marková a dodáva: „Teda rovný chrbát, hlavu hore, priamy pohľad do očí, pevný stisk ruky a stály úsmev. Nacvičovať môžete v podstate kedykoľvek.“

Hovorte radšej menej

Chytrí ľudia si uvedomujú, aká sila sa skrýva v pomaly sa vytrácajúcom umení počúvať. Všimli ste si? Všetci stále hovoria. O sebe, o svojich úspechoch, o svojich dojmoch… Výskumy pritom ukazujú, že medzi tichými introvertmi, ktorí skôr počúvajú, je viac chytrých ľudí než medzi uhovorenými extrovertmi. Možno by teda nebolo od veci občas mlčať a počúvať, čo vám ostatní hovoria, a nesnažiť sa strhnúť pozornosť len na seba. Podľa Evy Markovej veľmi pomáha nasadiť aj takzvaný „chápajúci úsmev“, a keď je to nevyhnutné, potom povedať  niečo osvedčené napríklad s odkazom na nejakého svetového velikána. „Tak určite zapôsobíte lepšie, ako keď v snahe zapáčiť sa budete neustále hovoriť len o sebe,“ dodáva odborníčka.