Je mýtus myslieť si, že radosť je limitovaná vekom. Radovať sa ako malé deti môžete v dospelosti aj v starobe. Iba musíte radosť trochu viac hľadať, a predovšetkým – dovoliť si ju prežiť. Skúste tieto rokmi overené rady.

Robte toho menej

Zvyčajne majú ľudia pocit, že čím sú starší, tým je menej dôvodov na radosť. Ale tak to nie je. Radosti je v našom živote stále rovnako; čo sa však s vekom mení, je, že ju pod ťarchou povinností zabúdame prežívať. Psychoterapeut Michal Mynář radí svojim klientom, aby spomalili a začali robiť menej vecí ako doteraz. „Vedľajším efektom je, že keď spomalíme, máme konečne čas nielen riešiť, ale aj prežívať to, čo robíme. A mať čas na prežívanie je nevyhnutné pre návrat pocitu radosti zo života," hovorí. Začnite si klásť otázky – čoho sa môžete vzdať, čo zo svojho rozvrhu môžete a chcete vyškrtnúť, aby ste mohli naplno prežívať veci, ktoré v ňom ponecháte?

Prežívajte naplno

Žiť teraz a tu znamená byť pozorný a bdelý k veciam, ktoré sa práve dejú. A tie môžu byť vlastne úplne obyčajné. Napríklad si idete v práci do kuchynky po čaj a v kanvici je ešte horúca voda po kolegyni. A presne toľko, koľko potrebujete. Keď sa sústredíte na veci, ktoré práve robíte (cesta do kuchynky, objav vody), a nebudete telom ani mysľou nikde inde (pri písaní SMS, pri čítaní e-mailov), zistíte, že pre radosť nepotrebujete nič špeciálne plánovať, kupovať ani si ju zámerne spôsobovať. Príde k vám sama v podobe podvedomého úsmevu, akéhosi príjemného chvenia, chuťou si tú chvíľu trochu predĺžiť práve v takých situáciách, aké sú opísané vyššie. Veľká radosť môže prameniť z úplne malých vecí.