Lekári sa zhodujú v tom, že ľudské telo je geneticky nastavené na zhruba 40 rokov života. S ohľadom na ľudskú dlhovekosť, nekvalitné životné prostredie, oslabenie organizmu a tak ďalej sa nemôžeme čudovať, že sa stále častejšie stretávame s ochorením na rakovinu. Možno ňou trpel niekto v rodine, možno dokonca vy. Prečo sa o nej však ľudia stále boja hovoriť?

Varovné signály

Rakovina, chemoterapia, smrť. Tieto slová v ľuďoch vzbudzujú bázeň a nikto sa o nich nevie baviť. O rakovine isto viete, že zasiahne život väčšinou znenazdania, prevráti ho naruby a vy zrazu zisťujete, že sú dôležitejšie veci než nová kabelka alebo dovolenka v Chorvátsku. Tiež si overíte, že ako žena sa o svoj život viete a chcete ruvať. Bojujete za každý deň, podstupujete nepríjemnú liečbu, robíte všetko pre to, aby ste sa časom dostali na zoznam tých, ktorí rakovinu prekonali, nie tých, ktorí jej podľahli. Dnes ženy najviac ohrozuje rakovina kože a prsníka. Slovenskí muži zase vedú v počte ochorení na rakovinu hrubého čreva a ich telo často zasahuje aj rakovina semenníkov.

Príznaky

Príznaky začínajúcej rakoviny môžu byť mätúce, keďže niektoré z nich sú podobné príznakov, iných a menej závažných ochorení. Napriek tomu ich netreba podceňovať. Čo si teda všímať? 

Neočakávané zníženiu hmotnosti

Iste je super schudnúť do plaviek bez toho, aby ste museli meniť jedálny lístok, na druhej strane, pokiaľ ste neznížili príjem potravy či sa nezačali radikálne hýbať, mali by ste sa nad zmenou na vašom tele pozastaviť. Požiadajte svojho lekára o CT vyšetrenie, zverte sa mu so svojimi obavami. A vydržte, doktori musia vylúčiť diagnózy jednu po druhej.

Nadúvanie

Je symptómom, s ktorým ženy často žijú dlhé roky a pripisujú ho skôr šošovici alebo nápojom s bublinkami než zdravotnému stavu. Lenže nadúvanie môže byť signálom, že vaše vaječníky sú napadnuté zákernou chorobou.

Zmeny na prsníkoch

Veľa žien si myslí, že svoje prsníky poznajú dokonale. I keď nerobia presné samovyšetrenie, tvrdia, že akékoľvek zmeny by si všimli. Ale nielen hrčka môže signalizovať, že sa vám s dekoltom deje niečo zlé. Začervenanie na určitých miestach alebo podráždenie pokožky môže signalizovať výnimočnú, ale veľmi agresívnu formu nádoru. Tak isto sledujte zmeny na bradavkách, ak pozorujete, že sa mení ich zafarbenie, tvar a podobne, okamžite informujte svojho lekára.

Neobvyklé krvácanie mimo periódu 

Ženy, ktoré prechádzajú premenopauzou, majú tendenciu ignorovať neobvyklé krvácanie v dobe, kedy ho nečakali. Tak isto neregistrujú alebo nevnímajú krvácanie z tráviaceho traktu. Považujú ho za súčasť prechodu. Lenže krvácanie môže byť spôsobené rakovinou hrubého čreva a vôbec nemusí vychádzať z pohlavného ústrojenstva, ako sa mnohé ženy na toalete mylne domnievajú.

Zmeny na pokožke

Všetci si myslíme, že svoju kožu poznáme a keby sa menila, dokážeme to včas rozpoznať. Lenže, dokážete identifikovať i patogénne zmeny na materských znamienkach? Viete určiť, ktoré zmeny prichádzajú s vekom a ktoré signalizujú rakovinu kože? Príznakom, že niečo nie je v poriadku, môže byť krvácanie z materského znamienka, zväčšovanie pieh, výrazná zmena tvaru, dvojfarebnosť a podobne. Radšej pri prvých známkach toho, že niečo nie je v poriadku, sa nechajte vyšetriť u dermatológa.

Problémy s prehĺtaním

Keď sa vám zle prehĺta, asi na chvíľu z pevnej stravy prejdete na polievky a budete žiť s vedomím, že sa o vás pokúša angína. Lenže práve toto môže byť symptómom rakoviny pažeráka.