Umyť a ísť? To naozaj nestačí. Ak chcete mať vlasy zdravé a krásne, je potrebné im venovať trochu viac pozornosti. Inšpirujte sa radami profesionálnych vlasových stylistiek, ako dopriať korunke krásy tú správnu starostlivosť.

1. Ak sa chystáte navštíviť nový salón alebo kaderníčku, ktorá vás a vaše vlasy ešte nepozná, povedzte jej všetko o predchádzajúcich chemických zásahoch. Predídete tak nepríjemnému prekvapeniu pri následnej úprave, keď môže vplyvom reakcie rôznych látok dôjsť k nechcenému výsledku - v krajných prípadoch dokonca k poškodeniu vlasov alebo ich vypadávaniu. 

2. Investujte do kvalitnej kefy na vlasy, ktorá ich neťahá a netrhá. Kaderníčka Viola Havelková radí: „Najlepšie sú výrobky z prírodných štetín, ktoré sú k vlasom šetrné, dokonale ich uhládzajú a hodia sa aj na vysúšanie fénom.“ Nech už používate akúkoľvek kefu alebo hrebeň, udržujte ich stále čisté.

3. Ak pravidelne cvičíte, je potrebné si vlasy umývať každý deň. Používajte preto kvalitný šampón, ktorý vlasy zbytočne nezaťaží. Podľa kaderníčky stačí len jedno šampónovanie s prípravkom v množstve malej lyžičky (nemusíte umývanie opakovať, ako je zvykom). Pri každodennom umývaní je veľmi dôležité následné použitie regeneračného kondicionéra, ktorý namáhané vlasy dostane do formy. Po cvičení môžete použiť praktické expresné prípravky, ktoré nie je nutné zmývať a ušetria vám veľa času.

4. Kondicionér používajte po každom umytí, a to aj v prípade krátkych vlasov, ktoré sa používaním stylingov, farbením a pôsobením slnka tiež vysušujú. Aplikujte ho predovšetkým na končeky vlasov, oblasti pokožky hlavy sa vyhýbajte, vlasy by mohli stratiť objem. 

5. Nakŕmte pramene živinami. Ak sú bez života, doprajte im prípravky plné vitamínov. V prípade koruny krásy je dôležitý najmä vitamín E, ktorý posilňuje štruktúru vlasu a chráni ho pred poškodením UV žiarením. 

6. Dehydratácia vlasov vplyvom nešetrnej úpravy, zlej starostlivosti, slnka alebo choroby spôsobuje lámanie, vypadávanie a stratu lesku. Nedostatok vlahy však môže aj za štiepenie končekov. Okrem hydratačných prípravkov doprajte vlasom dvakrát za mesiac špeciálny zábal (masku či kúru), ktorý vlasy zregeneruje a ozdraví. V prípade dlhších vlasov použite po každom umytí sérum na končeky. V prípade potreby vám skvelú službu preukáže aj olivový olej. 

7. Raz za mesiac použite pri umývaní vlasov čistiaci alebo detoxikačný šampón. Ten dôkladne, ale šetrne odstráni všetky nežiaduce látky, ktoré sa hromadia pri korienkoch vlasov napríklad vplyvom užívania antibiotík, mastných kyselín alebo stylingových produktov. To všetko môže spôsobovať napríklad stratu objemu vlasov alebo svrbenie pokožky. 

8. Trápia vás jemné vlasy? Pomôže objemová vlasová kozmetika, ale aj niekoľko trikov. „Jemným vlasom prospeje dôkladné opláchnutie pri umývaní a následné použitie studenej vody, ktorá podporí prekrvenie pokožky a vzpriami vlasy od korienkov,“ hovorí Viola Havelková. Rýchly objem v prípade potreby dodáte svojmu účesu aj nasledujúcim postupom: predkloňte sa, prehoďte vlasy cez hlavu, prestriekajte korienky vlasov po celej hlave stredne tužiacim lakom na vlasy a prehoďte späť. Upravte do požadovaného tvaru. Podľa kaderníčky optickú plnosť vlasom dodá aj jemné melírovanie.

9. Ak máte vlasy citlivé, veľmi poškodené nadmerným kefovaním, nešetrným odfarbovaním a používaním nevhodných prípravkov, doprajte im profesionálnu starostlivosť. Služba úplnej hĺbkovej rekonštrukcie vlasového vlákna Fiberceutic (v salónoch L’Oréal Professionnel) dôkladne zregeneruje a posilní vlas zvnútra, a to vystavaním podpornej sieťovej štruktúry. Výsledkom je hladký, zdravý silný vlas. Jedna aplikácia vydrží až desať umytí. 

10. Kvalitu vlasov i vlasovej pokožky vám pomôže vylepšiť zdravá strava. Veľmi prospešné (a nielen pre vlasy) sú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré dodávajú prameňom lesk a pružnosť. Nájdete ich napríklad v čučoriedkach, lososovi alebo zelených fazuľkách. Ak z nejakého dôvodu svoje stravovanie zanedbávate, užívajte aspoň mix živín z tabliet, špeciálne určených pre zdravé vlasy. Podobné doplnky stravy sú vhodné najmä v období zvýšeného stresu.

text: Martina Pavlová