Tiež vás vytáča, že deň má „len“ 24 hodín? Skúšate elektronické aj tlačené plánovače, čítate knihy o time managemente, navštevujete semináre, a aj napriek tomu finišujete vynervovaní a s desom v očiach? Dôvod je nasledovný – podobné techniky totiž nefungujú. Prečítajte si desať tipov, ako vyhrať svoj osobný súboj s nedostatkom času.

Zistite, kedy mrháte časom

Uprostred rozrobenej úlohy vás kolega požiada o pomoc, počas upratovania sa k vám votrie suseda... Náhodné rozptýlenia sa kopia jedno za druhým a na konci týždňa zistíte, že z pôvodného plánu máte hotovú tretinu. Vyrušenie zo svojho života eliminovať úplne nemôžete. Čo sa však dá, je, že si určíte, koľko času ste ochotní obetovať neplánovaným rozptýleniam a koľko venujete krokom, ktorými sa priblížite k úspechu. Skúste si týždeň zaznamenávať všetky aktivity. Pomôže vám to pochopiť, kam uniká váš čas.

Stanovte si priority

Nepleťte si urgentné s dôležitým. Jedným z návykov úspešného života je formulácia osobného poslania a životných priorít. „Zaoberáme sa drobnými nedôležitými, ale naliehavými záležitosťami a na dôležité nie je čas. Tie sú však spojené s naším poslaním a cieľmi. Naučiť sa tieto dva typy odlíšiť je kľúčom k riadeniu času,“ hovorí psychologička Šárka Vávrová.

Zaneprázdnený, alebo výkonný?

Veľmi výkonní a produktívni ľudia napočudovanie nie sú v jednom kole tak často, ako ich prepracovaní a zahltení kolegovia. Platí tu jednoduché pravidlo: čím viac sa ponáhľam, tým menej mám času. Podľa odborníčky je to tým, že pocit nedostatku času v nás vyvoláva stres a únavu. Tým sa zníži naša efektívnosť a spomaľuje sa myslenie.

Miesto zoznamov plánujte

Siahodlhé zoznamy úloh bez ladu a skladu vás vo finále miesto motivácie privedú skôr k depresii. Čo, naopak, funguje, je kalendár schôdzok. Naučte sa do rozvrhu zaraďovať chvíle pre seba, ale aj čas vyhradený na akcie a rokovania s druhými. Naplánujte si, kedy sa začnú a skončia. Nikdy by však úlohy nemali poletovať vo vzduchoprázdne bez akýchkoľvek deadlinov. Inak sa na ne nedostane.

Čo chcete dosiahnuť?

Benjamin Franklin, jeden zo zakladateľov Spojených štátov amerických, napísal, že čas sú peniaze a každá minúta strávená organizovaním zarobí hodinu času. Začnite preto deň spísaním vecí, ktoré chcete zvládnuť. Pred každým dôležitým telefonátom alebo úlohou tri minúty premýšľajte, aký výsledok chcete dosiahnuť. Potom vyhodnoťte, či sa dostavil. Pokiaľ nie, nabudúce to skúste inak.