Skúšali ste množstvo aplikácií, čítali knihy o časovom manažmente, navštívili semináre s touto témou a napriek tomu sa vám nedarí účinne hospodáriť s vlastným časom? Nezabúdajte, že čas je relatívny pojem. Skutočný čas má mentálny charakter a máme ho vo vlastných rukách - či, lepšie povedané, v hlave. Môžeme ho preto aj riadiť - skúste týchto desať tipov, ako na to. 

Zistite, kedy plytváte časom

Máte rozrobenú robotu, keď vás kolega požiada o pomoc, alebo počas k vám počas upratovania nabehne sused. Takéto náhodné rozptýlenia sú často príčinou toho, že z pôvodného plánu máte na konci týždňa hotovú ani nie tretinu vecí.

Neplánované vyrúšanie síce nemôžete úplne eliminovať, avšak môžete si určiť, koľko im obetujete času. Skúste si preto jeden celý týždeň zaznamenávať všetky vaše aktivity. Ľahko tak zistíte, kde uniká najviac vášho času. 

Stanoviť si priority

Urgentné a dôležité je rozdiel. Úspešný život sa len ťažko dá viesť bez stanovenia si životných priorít. Často sa totiž zaoberáme drobnými nedôležitými, ale za to naliehavými vecami, zatiaľ čo na skutočne dôležité záležitosti nám neostane čas. Práve tie sú však najviac spojené s našimi cieľmi a poslaním. Ak sa naučíte odlišovať tieto dva typy, nájdete ten správny kľúč na riadenie svojho času. 

Zaneprázdnený vs. výkonný 

Opäť si netreba mýliť pojmy s dojmami. Ľudia, ktorí sú výkonní a produktívny nie sú v jednom kole tak často ako ich kolegovia, ktorí sú prepracovaní a doslova zahltení v práci. Jednoduché pravidlo totiž znie, že čím viac sa ponáhľam, tým mám menej času. Podľa odborníkov totiž práve pocit nedostatku času vyvoláva v človeku stres a únavu. To ma potom za následok nižšiu efektivitu a spomalenie myslenia. 

Vymeňte zoznamy za plány 

Dlhé zoznamy úloh bez ladu a skladu vás namiesto motivácie privedú do depresie. V tomto smere je skvelým pomocníkom kalendár schôdzok. Do rozvrhu by ste mali zaradiť aj chvíle pre seba, rovnkao ako aj čas vyhradený na stretnutia s inými a je jedno či ide o prácu alebo osobné záležitosti. Majte naplánovaný aj ich začiatok a koniec. Samozrejme, môžete mať aj v tomto smere nejaké tie odchýlky. Nikdy však nedovoľte svojim úlohám len tak si poletovať. Väčšina ľudí sa totiž nevie bez deadlinov donútiť niečo skutočne spraviť. 

Čo chcete dosiahnuť? 

Jeden zo zakladateľov USA Benjamin Franklin raz povedal, že čas sú peniaze a každá minúta, ktorú strávite organizovaním vám zarobí hodinu času. Každé ráno preto skúste spísať vecí, ktoré chcete zvládnuť. Pred každým dôležitým telefonátom alebo úlohou skúste tri minúty popremýšľať, aký výsledok by ste radi dosiahli. Rovnaký krok zopakujte aj po skončení, aby ste si vyhodnotili nakoľko sa vám podaril dosiahnuť žiadaný výsledok. Ak sa to nepodarilo, skúste to nabudúce iným spôsobom.