Počas života si každý osvojí nejaké návyky. Tie prvotné sú naučené z detstva, iné si vytvárame v dospelosti. Hoci niektoré môžu byť prospešné, existujú aj také, ktorými si nenápadne, ale značne ničíme zdravie. Viete, ktoré to sú?

Prísun veľkého množstva vody

Pitný režim by sme mali dodržiavať. Počas aktívneho dňa by mal dospelý človek vypiť približne 2 litre vody. Keďže vodu nepovažujeme za nebezpečnú, ani prehnaný pitný režim sa nemusí javiť ako škodlivý. Ale opak je pravdou. Prísun veľkého množstva vody zavodňuje organizmus a môže spôsobiť aj problémy s obličkami, či rozvoj cukrovky.

Konzumácia horúcich pukancov

Pukance sú pochúťkou, ktorú zbožňuje asi každý. Napriek tomu, že chutia skvele môžu byť nebezpečné. Obsahujú totiž chemickú látky diacetyl - čo je syntetický olej, ktorý im dodáva tú skvelú chuť. Pri zahriatí v mikrovlnke sa odparuje a tak sa dostáva do pľúc, ktoré postupne poškodzuje. Nie je preto vhodné jesť pukance horúce. Riziko konzumácie diacetylu sa dá znížiť jedine ak ich necháte vychladnúť.

Príliš veľa spánku

Všetkého veľa škodí. A aj keď by sa mohlo zdať, že spánok nikdy nemôže uškodiť, nie je to tak. Je totiž nesprávne predpokladať, že viac spánku znamená viac odpočinku a lepšie zdravie. Početné štúdie preukázali, že nadmerné množstvo spánku so sebou nesie veľa zdravotných rizík, ako depresie, srdcové choroby, obezitu, zhoršenú funkciu mozgu , ale aj vyššiu úmrtnosť. Hoci ideálna dĺžka spánku je individuálna, všeobecne sa odporúčas spať 7 až 9 hodín, nie viac.

Sedenie s prekríženými nohami

Táto činnosť je obľúbená najmä u žien. Poloha s prekríženými nohami je vo svojej podstate veľmi pohodlná a pôsobí žensky. Avšak viaceré štúdie dokazujú, že práve sedenie s prekríženými nohami má za následok vysoký krvný tlak, často viditeľné kŕčové žily a dokonca aj poškodenie nervov.

 

Používanie vatových tyčiniek do uší

Používame ich asi všetci, ale v skutočnosti dokážu spraviť viac škody než úžitku. Podľa štúdií vatové tyčinky zatláčajú ušný maz hlbšie do ušného kanálika, čo môže viesť ku vzniku infekcie, poškodeniu sluchu či prepichnutiu ušného bubienka. Najlepšie je nechať ušný maz vyjsť von prirodzenou cestou – bez akéhokoľvek zásahu a pomoci. Túto praktiku však mnoho ľudí stále odsudzuje.